Öğrenciler tedbir olarak ailelerinin yanına dönmeyi tercih etti

Koronavirüse karşı alınacak tedbirler arasında üniversitelerin tatil edilmesi üzerine, memleketlerine dönmek isteyen öğrenciler otobüs terminallerine akın etti.

Uzun kuyruklarda saatlerce bilet alabilmek için bekleyen öğrenciler, virüsten korunmak için ailelerinin yanına gitmeyi tercih ettiklerini söyledi.

Yoğunluğun hafta sonuna kadar süreceği tahmin ediliyor.

Sivas’ta otobüs terminalinde yaşanan yoğunluk – AA

Türkiye’de koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınacak tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan toplantının ardından üniversitelerin 16 Mart’tan itibaren 3 hafta süreyle tatil edilmesi kararı alındı. Kararın açıklanmasının ardından üniversitelerin bulunduğu hemen hemen her ilde öğrenciler memleketlerine dönmek için şehirlerarası otobüs terminallerine ve bilet satış yerlerine akın etti.

Öğrenciler, bilet alabilmek için saatlerce otobüs terminallerinde firmalar önünde ve bilet satış noktalarında bekledi. Bazı öğrenciler istedikleri tarihlerde bilet bulurken, bazı öğrenciler ise bilet alamadan geri dönmek zorunda kaldı.

Bazı firmalar bugün için ek seferler düzenleyeceklerini açıkladı. İnternet üzerinden otobüs bileti alınmak istenmesi üzerine yaşanan aşırı yoğunluktan dolayı bazı firmaların İnternet siteleri çöktü. Yoğunluğun hafta sonuna kadar süreceği tahmin ediliyor.

‘Bayram dışında böyle yoğunluk olmazdı’

Sivas’taki otobüs terminali – AA

Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Kastamonu Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki bir otobüs firması çalışanı Suat Alaca, tatil açıklamasının ardından öğrencilerin otogara akın ettiğini belirtti. Alacak, “Bayramlar dışında bu tarz yoğunluklar pek olmazdı. Bugün tatil açıklamasının ardından aşırı bir yoğunluk oluştu. Yer var ama sistemlerimize giriş sağlayamıyoruz. O nedenle öğrenciler bilet almak için bekliyor.” dedi.

‘Ailemin yanında virüsten daha iyi korunabilirim’

Kastamonu’da otogara bilet almak için gelen öğrencilerden Gazi Ekici de, Adıyaman’a gitmek için hemen otogara geldiğini ancak sistemler kapalı olduğu için henüz bilet alamadığını belirtti. Tatili ailesinin yanında dinlenerek geçirmek istediğini belirten Ekici, bu sayede virüsten daha iyi korunacağına inandığını kaydetti.

‘Terminalde ilk defa böyle yoğunluk gördük’

Erzurum’da bilet satış noktalarında uzun sıralar oluştu – AA

Erzurum, Erzincan ve Ağrı’daki bazı üniversite öğrencileri memleketlerine gidebilmek için otobüs firması yazıhaneleri önünde ve otobüs terminallerinde uzun sıra oluşturdu. Ağrı’da Otobüs firması çalışanlarından Roni Barış, terminalde ilk defa böyle bir yoğunluk gördüklerini ve öğrencileri memleketlerine göndermek için ek seferler düzenleyeceklerini söyledi.

Bilet bulamayan öğrenciler minibüs kiraladı

Kars ve Ardahan’da memleketlerine gitmek isteyen öğrenciler otobüs firmalarına akın etti. Kars’ta bilet bulamayan bazı öğrenciler aynı istikamette gidecek öğrencilerle bir araya gelerek minibüs kiraladı. Ardahan’da otobüs firmalarındaki sistemsel sorun nedeniyle zaman zaman aksaklıklar yaşandı. Bir firmanın yetkilisi Vedat Özgür, sistemde yoğun talep nedeniyle sorun yaşandığını belirterek, taleplere cevap vermekte güçlük çektiklerini söyledi.

Adana’da bugünden itibaren ek seferler

Adana Otobüsçüler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ramazan İlgan, yaptığı açıklamada, “Şu anda herkes otogarda bilet talebinde bulunuyor. Herkes de biletini alıyor. Kimse burada kalmıyor. Herkesin bilet talebine cevap veriyoruz.” dedi. Ek sefer konusunun firmaların kendi tercihi olduğunu ifade eden İlğan, “Elinde fazla arabası, otobüsü olan firma talep üzerine ek sefer düzenliyor. Özellikle yarından itibaren ek seferler konulmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Hatay’da firma yetkilisi Selim Özer de tatil nedeniyle öğrencilerin yoğun şekilde otogara geldiğini kaydetti. Bilet alım sisteminin de çökmesi nedeniyle yoğunluğun arttığını ifade eden Özer, “3-4 saattir sistem çökmüş vaziyette. Bu yoğunluk sabaha kadar devam eder. Ek seferler koymayı düşünüyoruz.” diye konuştu.