Öğretmenlere ek görev çıktı: Cami cemaatine maske dağıtmak

Koronavirüs nedeniyle camiler yeniden ibarete açılırken Manisa’da öğretmenlere ek görev çıkarıldı: Cami cemaatine maste ve dezenfektan dağıtmak.

Oya Ersoy

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle iddia gündeme getirildi.

Ersoy, Manisa’daki bir ilçe milli eğitim müdürünün, öğretmenlere şu mesajın iletildiğini hatırlattı:

 “Genelge doğrultusunda, gönüllü 200 erkek öğretmene ihtiyaç vardır. Sadece Cuma namazı saatinde, namaz kılınan yerde sosyal mesafe, hijyen, maske gibi konularda görev yapılacak olup, polis desteği sağlanacaktır. Görev süresi, Cuma namazı boyunca ortalama bir saat kadardır. Görev alacak arkadaşların, sonraki görevlendirmelerde bu durumu göz önüne alınacaktır.”

Ersoy, bu görevlendirmede yer almak istemeyen ve karara itiraz eden öğretmenlere ise ilçe milli eğitim müdürlüklerinin cevabının “Gönüllü olmazsanız, biz görevlendiririz” olduğunu kaydetti.

Öğretmenlerin görevinin sorumlu oldukları öğrencilerin eğitim ve öğretim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olduğunu hatırlatan Ersoy, “Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin yapacağı bir görevde çalıştırılmak değildir” dedi ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimat verilerek bu kararın geri çekilmesinin şart olduğunu belirtti. Oya Ersoy şu soruları Bakan’a yöneltti:

  1. Ülkemizde öğretmenler, eğitim ve öğretim faaliyetleri dışında Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı personel olarak da mı çalışmaktadır?
  2. 95 bini din hizmetlerinde olmak üzere, 130 bin personeli bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı bu personellerini hangi işlerde görevlendirmektedir?
  3. Millî Eğitim Bakanlığı olarak, öğretmenlerin camilerde maske ve dezenfektan dağıtmak ile görevlendirmesi bilginiz dahilinde midir? Değilse sorumlular hakkında herhangi bir idari soruşturma ya da inceleme başlatılmış mıdır?
  4. Camilerde maske ve dezenfektan dağıtmak istemeyen öğretmenler hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?
  5. 01.05.2020 itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunda olup başka bakanlıklar bünyesinde geçici görevlendirme ile çalışan devlet memuru sayısı ve çalıştığı kadrolar nelerdir?
  6. 01.05.2020 itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda olup başka bakanlıklar bünyesinde geçici görevlendirme ile çalışan devlet memuru sayısı ve çalıştığı kadrolar nelerdir?