ÖSO iddiaları Meclis’te

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile ilgili iddiaları Meclis’e taşıyan HDP Milletvekili Toğrul, “Kamuoyunda iddia edildiği gibi ÖSO mensuplarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş midir?” sorusunun yanıtlanmasını istedi.

HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Mahmut Toğrul, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Toğrul, önergenin gerekçesinde Türkiye’nin, Suriye’de devam eden savaşta birçok defa cihadist/selefi örgütlere yapmış olduğu lojistik ve siyasi destek ile gündeme geldiğini belirtti.

‘ÖSO’nun adı değiştirildi’

Toğrul, Türkiye’nin finanse ettiği, adını değiştirerek “Suriye Milli Ordusu” yaptığı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adlı silahlı örgüt mensuplarının Türkiye üzerinden Libya’ya geçtiğinin kamuoyuna yansıdığını ifade etti.

‘TSK personeli yapıldı’

Libya’ya gönderilen ÖSO mensuplarının sosyal medyada paylaştıkları görüntülerin tartışma yarattığını hatırlatan Toğrul, “Libya’ya gönderilen cihatçılar konusu tartışılırken 500 ÖSO mensubu önce TC vatandaşı ardından TSK personeli yapıldığı da basına yansımıştı. Cihadist/Selefi ÖSO mensuplarının sadece Libya savaşı sırasında değil savaştan önce de cihatçıların ailelerine vatandaşlık verildiği bilinmektedir.” diye kaydetti.

Toğrul, şunları belirtti: “The New York Review of Books’ta yer alan habere göre; Ahmed isimli bir Suriyeli milis subay, ‘Ben Türk ordusuna aitim. Hepimizin İstanbul’da ve Gaziantep’te evi var’ şeklinde ifadelerde bulunuyor. Haberin devamında, Türkiye’nin Suriyeli milislere 2 bin dolar maaş verdiği ve Türk vatandaşlığı vaat ettiği iddia ediliyor.”

Toğrul’un önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

1- Türkiye üzerinden Libya’ya geçen ÖSO mensubu sayısı kaçtır? Türkiye üzerinden Libya’ya ÖSO mensubu geçişine devam edilecek midir?

2- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Libya’da operasyonlarda yer alacağı belirtilen bu kişilere, harekâtta yer almaları karşılığında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı sözü verilmiş midir?

3- Kamuoyunda iddia edildiği gibi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş midir? Bu iddia doğru ise kaç ÖSO mensubu ve ailesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir?

4- ÖSO’yu yönlendirme, eğitme, programlama işini ve ÖSO mensuplarından kimin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınacağına SADAT’ın karar verdiği doğru mudur?

5- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen ÖSO mensuplarından kaçı TSK personeli olarak çalışmaktadır? TSK’nın resmi personeli yapılan ÖSO mensupları rütbelerine göre ne kadar maaş almaktalar?

6- ÖSO mensuplarının veya ailelerinin ikamesi için konut kiralanmış ya da satın alınmış mıdır? Şayet bu imkânlardan herhangi birisi sağlandıysa kaç adet konut sağlanmış ve bunun güncel rakamlarla devlet hazinesine olan maliyeti kaç TL’dir?

7- ÖSO mensuplarının İstanbul ve Gaziantep’te kaç tane evi vardır? İstanbul ve Gaziantep’te evi bulunan ÖSO mensuplarının evleri hangi bölgelerdedir?

8- Türkiye’nin maaş verdiği ÖSO mensubu sayısı kaçtır? Maaş verilen ÖSO mensuplarına ne kadar maaş veriliyor? Verilen maaş TL olarak mı yoksa döviz cinsinden mi verilmektedir?

9- Türkiye’nin Suriye’de yaşayanlara 450-500 TL, Libya’da savaşan ÖSO mensuplarına ise 2000 dolar maaş verdiği doğru mudur? Türkiye ordusuyla hiçbir ilişkisi bulunmayan ÖSO çetelerine verilen maaşlar hangi yasal düzenlemeye göre veriliyor?

10- Yaralanan ÖSO çetelerinin hastane masraflarının ve ölen çetelerin cenazelerinin Suriye’ye gönderilmesinden Türkiye’nin sorumlu olduğu doğru mudur? Suriye’de yararlanan ÖSO çetelerinden kaçının tedavisi Gaziantep’te yapılmıştır?