Özel’den Bakan Pakdemirli’ye: Güçlü filo için bugüne kadar neden beklediniz?

CHP Grup Başkanvekili Özel, orman yangınlarıyla mücadelede idarenin iyi bir sınav veremediğinin açık olduğunu belirtti.

Özel, “Orman Bakanı bu büyük felaketten sonra, ‘Envantere de uçak alımı ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanının talimatı ile çalışmalara başladık’ diyor. Güçlü bir filo kurmak için bugüne kadar neden beklediniz?” diye sordu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ülkenin çeşitli bölgelerinde çıkan orman yangınlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 27 Temmuz’dan itibaren çeşitli kentlerde etkili olan orman yangınlarının 84 milyon vatandaşın canını yaktığını belirten Özel, kamuoyunda orman yangınlarıyla mücadele kapasitesine yönelik ciddi soru işaretleri bulunduğunu ifade etti.

‘Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nun özel gündemle toplanmalı’

Yasama organı ve siyasi partilerin ormanları korumak için somut adımlar atma sorumluluğu olduğunu belirten Özel, TBMM tatildeyken çalışma kararı alınan Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunun orman yangınlarıyla mücadele kapasitesini artırabilecek önlemleri almak için özel gündemle toplanmasını önerdiklerini kaydetti.

‘İdarenin iyi bir sınav vermediği açıktır’

“Orman yangınlarıyla mücadelede idarenin iyi bir sınav veremediği açıktır.” diyen Özel, Antalya, Adana, Osmaniye, Mersin, Muğla ve Kayseri illerindeki yangınların henüz kontrol altına alınamadığına işaret etti.

‘Bugüne kadar neden beklediniz?’

Bugün itibarıyla 4 vatandaşın yaşamını yitirdiğini anımsatan Özel, yangınların bir an evvel kontrol altına alınmasını temenni ettiklerini belirtti. Özel, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı envanterindeki uçak sayısı kadar bile uçağın orman yangınlarına müdahale için hazır bulundurulmaması eleştirileri haklı çıkarmakta, kamuoyundaki infiali arttırmaktadır. Orman Bakanı bu büyük felaketten sonra, ‘Envantere de uçak alımı ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanının talimatı ile çalışmalara başladık’ diyor. Güçlü bir filo kurmak için bugüne kadar neden beklediniz?”

Kötü yönetimin faturasını milletin canıyla, malıyla, yanan ormanlarıyla ödediğine vurgu yapan Özel, “2021 yılı için orman yangınlarıyla mücadele kapasitesinin artırılması noktasında ilgili bakanlık ve kurumların önceden tedbir alması gerekirken 28-30 Temmuz arasında yaşanan yangınlar, bu tedbirin alınmadığını ortaya koymaktadır.” diye kaydetti.

‘İklim krizine yönelik adımlar atılması zorunlu’

Orman yangınlarının sıklığının gerekçelerinden birinin küresel ısınmayla artan sıcaklıklar olduğunun ifade edildiğini aktaran Özel, Türkiye’nin vakit kaybetmeden iklim krizine yönelik sonuç alıcı adımlar atmasının bir zorunluluk haline dönüştüğünü belirtti. Özel, orman yangınlarıyla mücadele kapasitesini artırmak için alınması gereken önlemlerle ilgili bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA