Pakdemirli: 298 orman yangınından 297’si kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz’dan bu yana 298 orman yangını çıktığını belirterek, “Hem havadan hem karadan müdahaleyle 16 günde 297 yangını kontrol altına aldık.” ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya Manavgat ve Muğla başta olmak üzere 54 ilde çıkan orman yangınlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Olağanüstü hava koşullarına rağmen orman teşkilatının yangınlarla mücadelesinin cansiparane bir biçimde sürdüğünü belirten Pakdemirli, “28 Temmuz’dan bu yana 298 orman yangını çıktı. Tarihimizin en zorlu yangınlarıyla mücadele ediyoruz. Hem havadan hem karadan müdahaleyle 16 günde 297 yangını kontrol altına aldık.” dedi.

‘Havada ne kullandığınız değil, yere ne kadar su attığınız önemli’

Pakdemirli, yangınlarla mücadelede kullanılan Turboprop veya Turbofan motorlu uçakların su taşıma kapasitesinin 12 tona, helikopterlerin su taşıma kapasitesinin ise 10 tona kadar çıktığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Esasen havada ne kullandığınız değil, yere ne kadar su attığınız önemli. 2002 yılındaki hava araçlarımızın toplam su kapasitesi 68 ton iken, bunu 2021 yılında 119 tona yükselttik. Yangınların zorluğuyla birlikte ek önlemlerimizi aldık. Yurt dışından gelen desteklerle birlikte mücadelemiz devam ediyor.”

’21 bin 90 personel görev aldı’

Orman teşkilatının, yangınlara karşı Türkiye genelinde toplam bin 667 noktada konuşlanmış ilk müdahale ekibinin hazır bulunduğunu aktaran Pakdemirli, 10 bin 545 yangın işçisi, 4 bin 110 teknik eleman, 6 bin 435 memur olmak üzere toplam 21 bin 90 personelin orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında etkin şekilde görev aldığı bilgisini paylaştı.

‘3 amfibik uçak bulunuyor’

Pakdemirli, son 19 yılda arasöz sayısını 637’den bin 78’e çıkardıklarını belirterek, 2002’de su ikmal ve ilk müdahale aracının olmadığını mevcut durumda ise 281 su ikmal, 2 bin 270 ilk müdahale aracı bulunduğunu bildirdi. Pakdemirli, “Orman teşkilatımızda yer alan 3 amfibik uçak, 39 helikopter ve 1 insansız helikopter, jandarmanın 10 helikopteri, farklı ülkelerden gelen 27 hava aracı etkin şekilde yanan alanlara havadan müdahale ediyor. Kara mücadelesinde de 850 arazöz ve su tankeri, 430 iş makinası, 5 bin 250 personel ile yangınları kontrol altına almaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘THK ile hiçbir sorunumuz bulunmamaktadır’

Pakdemirli, kamuoyunda tartışılan “Türk Hava Kurumu (THK) uçakları kullanılmadı, yangın büyüdü” tartışmalarına ilişkin şunları savundu:

“THK envanterinde bulunan uçaklar hem kapasite hem manevra bakımından yetersiz olduğu için yeni bir filo kiralaması yaptık. 2002’de THK’dan kiralanan uçaklar, M-18 Dromader modeli tek motorlu (pervaneli), havaalanından dolum yapan ve tek seferde 1 ton su taşıyabilen küçük, eski teknoloji uçaklardı. Bu uçaklar 4 tanesi 1 filo olacak şekilde çalıştırılmıştı. Bu uçaklardan yeterli verim alınmadığı için ileriki yıllarda amfibik uçakların kullanılması yönünde karar alındı. Kaldı ki bizim THK ile hiçbir sorunumuz bulunmamaktadır. 2020’de 2 uçak, 2021’de 3 uçak ve 18 helikopteri orman yangınlarıyla mücadelede kullanmak üzere THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi’nin içinde bulunduğu ortaklıklardan kiraladık.”

Kaynak: AA