Palalıdan sopalıya saldırganlar hep korundu

Kasımpaşa’da gazetecilere ırkçı bir grubun sopalarla saldırması akıllara, Gezi’de eylemcilere palayla saldıran saldırganı getirdi. Yine saldırganlar değil saldırıya uğrayanlar gözaltına alınırken, saldırganları “koruma” politikası sürüyor.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Konya’da ırkçı saldırı sonucu 7 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı, dün Taksim Tünel Meydanı’nda yaptıkları açıklamayla protesto etti. Açıklamanın ardından HDP’li gençler Şişhane Meydanı’ndan Kasımpaşa’ya doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Demokratik ve anayasal hakkını kullanan gençler, Kasımpaşa’da ırkçı bir grubun taşlı sopalı saldırısına uğradı. Gençlerin yanı sıra yürüyüşü takip eden gazeteciler de darp edildi.

Gazetecilere gözaltı

Irkçı grubun saldırısına göz yuman polisler, saldırganlar yerine saldırıya uğrayan gençleri ve gazetecileri darp ederek, gözaltına aldı. Saldırı sonrası muhabirimiz Muhammed Enes Sezgin ve Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş ve 4 genç, darp raporu almak üzere Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne götürüldü. Elleri arkadan kelepçeli muayene edilen gazeteciler, buradan emniyete götürülürken polis otosunda da şiddete maruz kaldı.

Hastane’den emniyete

Hastane önünde meslektaşlarından haber almak isteyen gazetecilere polis herhangi bir bilgi vermezken, gözaltına alınanlar hastanenin arka kapısından Beyoğlu Karakolu’na götürüldü. Daha sonra Vatan’da bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 6 kişi, emniyette susma haklarını kullanırken, gözaltındakilerin emniyetteki işlemlerin tamamlanması ardından savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Palalı saldırgan

Anayasal hakkını kullanan gençlere, yönelik gerçekleşen taşlı sopalı ırkçı saldırı akıllara, Gezi Parkı eylemleri sırasında Talimhane’de eylemcilere palayla saldıran saldırganı getirdi. “Kasten yaralama” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 27 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan palalı saldırgan S.Ç.’ye, biri polis 4 kişiyi kesici aletle yaraladığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza da paraya çevrilmiş ve ertelenmişti.

Saldırganları ‘koruma’

Polisin Gezi’den bugüne saldırgan ve saldırıya uğrayanlara yönelik tutumu hiç değişmezken, saldırganları “koruma” politikası olduğu gibi sürüyor. “Cezasızlık” politikasından cesaret alan saldırganları, iktidarın kullandığı ötekileştirici, hedef gösterici ve nefret edici dil tetikliyor. HDP ve Kürtlere yönelik son dönemde artan ırkçı saldırıların altında da bu dil ve politika yatıyor. İktidar yetkililerinin, ırkçı saldırıları münferit gören, “husumete” bağlayan açıklamaları da saldırıların artmasında önemli bir etken oluyor.

MA