Papa: Eşcinsel insanların da bir aile kurmaya hakkı var

Papa Francis, bir belgeselde yayınlanan konuşmasında, eşcinsellikle ilgili olumlu fikirlerini ilk kez dile getirdi. Papa, ‘Eşcinsel insanların da bir aile kurmaya hakkı var’ dedi.

Papa Francis, eşcinsel bireylerin aile kurma haklarının bulunduğunu söyledi

Ruhani lider, Arjantin’de Başpiskoposluk görevinde bulunurken eşcinsel çiftler için sivil birliktelikleri eşcinsel evliliklere alternatif olarak onaylamıştı.

Fakat Papa Francis, Papa olmasından beri ilk defa sivil birliktelikleri onaylayan bir açıklamayı kamuoyuyla paylaştı.

Papa ilgili açıklamayı çekilen uzun metrajlı bir belgesel için verdiği röportajda yapıyor. Papa’nın açıklamaları da ‘Francesco’ isimli belgesel premierini Çarşamba günü Roma Film Festivali’nde yapınca ortaya çıktı.

Papa burada “Eşcinsel insanların da bir aile kurmaya hakkı var” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanı ise ‘tüm kötülükler eşcinsellikten kaynaklanıyor’ demişti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma hutbesinde ‘Neredeyse tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığını’ söylemişti.

Erbaş’ın bu açıklamasının ardından hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve nefret suçundan yargılanması talep edilmişti.

İHD suç duyurusunda bulunmuştu

İHD Ankara Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ramazan ayının ilk Cuma Hutbesi’nde “nefret” suçu işlediğini belirterek, suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, Erbaş’ın Ramazan ayının ilk hutbesinde nefret suçu işlemeye devam ettiğine vurgu yapılarak, “Neredeyse tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığını ileri sürmüştür.” denildi.

‘LGBTİ+’lara yönelik linçler meşrulaştırılıyor’

Açıklamada, ülke genelinde bütün camilerde eş zamanlı okunan hutbelerde, “Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” çağrısıyla, LGBTİ+’lara yönelik şiddet eylemlerinin yolunun açılarak linçlerin meşrulaştırıldığına vurgu yapıldı.

‘Diyanet bu suçu ilk kez işlemiyor’

Diyanetin bu suçu ilk kez işlemediğine işaret edilen açıklamada, “5 Temmuz 2019 tarihinde okunan hutbede de eşcinseller için ‘Yaradılışa aykırı bir sapkınlık’ diyerek, yine ayrımcılık yapmış ve nefret suçu işlemişti.” hatırlatıldı. Cinsel yönelim ve cinsel kimliğe yönelik saldırıların tek sorumlusunun Diyanet olmadığına vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İki yıldan uzun süredir gerekçesiz biçimde tüm LGBTİ+ eylem/etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan, Diyanetin açıklamalarına karşı yasal işlem başlatmayarak desteklediğini gösteren Hükümet, eşcinsellere karış işlenen nefret suçlarının sorumlusudur.”

Haber Merkezi