‘Zorla’ muayene yapmayan Altun’a bir kez daha beraat

HABER MERKEZİ – Prof. Dr. Gürcan Altun, cinsel istismar mağduru 3 çocuğu “zorla muayene” etmediği için yargılandığı ve beraat ettiği kararın bozulmasının ardından 6 yıl sonra yeniden yargılandı. Altun bir kez daha beraat etti. Sağlık örgütleri Altun’a destek amacıyla yaptıkları açıklamada, çocuk istismarının saptanmasının biyolojik delile indirgenemeyeceğine dikkat çekti.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun’un “cinsel istismar” şüphesi ile yargı birimleri tarafından muayene edilmesi istenilen çocukları “zorla” muayene etmediği için “Görevi ihmal” suçlamasıyla hakkında açılan davadan beraat etti. Ancak Savcılık makamının kararı temyize götürmesinden tam 6 yıl sonra Yargıtay kararı bozarak yeniden yargılama kararı verdi. Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Gürcan Altun yeniden beraat etti.

‘Çocuk istismarının saptanması biyolojik delile indirgenemez’

Gürcan’a destek amacıyla Türk Tabipler Birliği, Adli Tıp Uzmanları Derneği, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Edirne Tabip Odası, SES Edirne Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Edirne Adliyesi’ne geldi. Sağlık örgütleri yaptıkları ortak açıklamada, istismarın çocukları örseleyen ciddi bir suç olduğuna dikkat çekilerek, “Çocuk istismarının saptanması yalnızca biyolojik delile indirgenemez. Yargı organlarının ‘şaşmaz ve değişmez delilin mutlak surette mağdurlar üzerinde yapılacak genital muayenede bulunacağı’ hatasını sürdürmektedir.” denildi.

Çocukların yıllar önce meydana gelen bir olayın incelenmesi için uykuda olmaları gereken gecenin bir vakti temel gereksinimleri dahi sorulmadan genital muayene için hastaneye gönderildiklerinin belirtildiği açıklamada, bu durumun çocukların yargı birimleri tarafından cezalandırılmaları, istismar edilmeleri anlamına geldiğine dikkat çekildi.

‘Sorumlular hakkında işlem yapılsın’

Çocukların ve toplumun adalet ve güven duygusunu zedeleyen adli uygulamalar ve yasal düzenlemelere devam edildiğine dikkat çekilen açıklamada, Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun çocukların üstün yararı ilkesine aykırı uygulamalar yapan sorumlular hakkında işlem yapması istendi.

‘Hekimler yargının zor kullanma aracı değildir’

Açıklamada, çocukların yüksek yararını öncelemenin sadece hekimlerin, sağlık çalışanlarının, insan ve çocuk hakları savunucularının değil, adalet sisteminin de önceliği olması gerektiği belirtildi. Hekim bağımsızlığına ve etik ilkelere yargı kararları ile müdahale edilmesinin kabul edilmeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, “Hekimler yargının zor kullanım aracı değildir. Çocukların yüksek yararını öncelemek sadece hekimlerin, sağlık çalışanlarının, insan ve çocuk hakları savunucularının değil, adalet sisteminin de önceliği olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Prof. Dr. Gürcan Altun, 2013 yılında savcılık tarafından “cinsel istismara” uğradıkları iddiası ile genital muayene yapılmak üzere gönderilen üç çocuğu muayene öncesi bilgilendirmiş, çocukların muayeneye rıza göstermemesi üzerine onların muayeneye zorlanmalarının ruh sağlıklarını olumsuz etkileyeceğini öngörerek çocukların muayenesini yap(a)mamış, bu nedenle “görevi ihmal” suçlamasıyla yargılanmış ve beraat etmişti. Bu kararı savcılık makamının temyize götürmesinden tam 6 yıl sonra Yargıtay beraat kararını bozarak yeniden yargılama kararı verilmişti.