” Patlama sonrası üzerimize ateş açıldı”

Kabil’de yaşanan patlama sırasında havalimanında tahliye edilmeyi bekleyen gazeteci Mariam, patlama sonrası Taliban üyelerinin üzerlerine ateş açtığını söyledi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında dün akşam saatlerinde 2 ayrı patlama meydana geldi. DAİŞ’in üstlendiği belirtilen patlamalarda şimdiye kadar aralarında ABD askerleri ve Taliban üyelerinin de bulunduğu en az 90 kişi hayatını kaybetti. Patlama sırasında tahliye için havaalanında bekleyen gazeteci Mariam, ses kaydıyla Mezopotamya Ajansı’na (MA) yaşananları anlattı.

“Bir can pazarı”

Yaşananları titrek ve tedirgin bir ses tonuyla anlatan Mariam, “Açıkçası olan biteni anlatacak kadar iyi değilim. Dün tanık olduğum şey aslında bizim için her gün tekrar eden bir panik hali. Bir can pazarı. Bizi her gün öldürüyorlar. Aynı ideolojiye ait başka başka insanlar, her gün geliyorlar ve bizi katlediyorlar. Ne yaparsak yapalım öldürülüyoruz” dedi.

Taliban ateş açtı

Havaalanında insan çığlıkları olduğunu belirten Mariam, devamla şunları söyledi: “4 yaşındaki yeğenim elimi tutuyordu, ağlıyordu. Hemen yanımızda elinde kurşunla vurulmuş bebeği olan bir baba vardı. Bombaların ardından Taliban hepimize ateş etmeye başladı. Sonrasını hatırlamıyorum. Şu an daha fazla konuşacak gücüm yok.”

MA / Gözde Çağrı Özköse