PAÜ’de final sınavında öğrencilere skandal soru

Pamukkale Üniversitesi, iktisat bölümü öğrencilerine bahar dönemi final sınavında skandal iki soru sordu.

Sorularda, HDP’ye açılan kapatma davası kastedilerek, hangi kurumun Kürt yanlısı muhalefet partisini yasaklayabileceği ve hangi parti olduğu soruldu.

Sözcü Gazetesi’nden Selami Aydın’ın haberine göre; Denizli’de Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine finallerde iki skandal soru yöneltti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü birinci sınıflarda final dönemi sorusu olarak öğrencilerin karşısına önce “Türk savcılığı ülkenin üst mahkemesinden hangi Kürt yanlısı ana muhalefet partisinin yasaklanmasını istedi” sorusu çıktı.

Sorunun yanıt seçenekleri ise sırasıyla İYİ Parti, MHP, HDP, Saadet Partisi ve Ak Parti olarak gösterildi.

Öğrencileri şoke eden bir diğer soruda ise hangi kurumun Kürt yanlısı muhalefet partisini yasaklayabileceği soruldu. Cevaplarda Yargı Uyuşmazlıkları Mahkemesi, HSK, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay seçenekleri yer aldı.

CHP’li Horzum: Eğitim siyasete alet edildi

Denizli’de CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum soruların derslerle ilgili olmadığını belirterek, eğitimin siyasete alet edildiğini söyledi. Horzum, “Hükümet bölücü, ayrıştırıcı düşüncesinin tohumlarını hayatımızın her alanında ekmeye çalışıyor. Toplumu bölerek, kutuplaştırarak iktidarlarının devamını sağlamaya çalışıyor. Hangi parti ya da etnik grup olursa olsun, ilgisiz bir sınav içinde yer almamalıydı.” dedi.

Binlerce yıldır kardeşçe birlikte yaşamış bu toplumu kendi siyasi rantları için ayrıştırma düşüncesinde olanların dün başaramadığını belirten Horzum, “Bu gün de başaramayacaklar.” ifadelerini kullandı.