Payzın: Programlara çağrılmayacaklar listesi Ankara’dan geliyordu

Gazeteci Şirin Payzın, CNN Türk’te çalıştığı dönemin arka planını anlattı: “Benim HDP’lileri çıkarmamı kesinlikle yasaklamışlardı. Ne zaman yasakladılar? Selahattin Demirtaş ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dediği gün itibariyle CNN Türk’e HDP’lileri ve Demirtaş’ı çıkaramamaya başladık.”

Şirin Payzın: “Bir dönem genel yayın yönetmeni editörlere (çağrılmayacaklara ilişkin) liste veriyordu. Ona da kanal yönetiminden liste geliyordu muhtemelen. Ama bir süre sonra farkına vardık ki esas listeler Ankara temsilcilerinden geliyormuş.”

Uzun yıllar CNN Türk’te tartışma programları sunan gazeteci Şirin Payzın, yakın dönem medya tarihinin önemli bir kesitini, perde arkasında yaşananları, kanalın içindeki güç savaşlarını Kısa Dalga Podcast’ten Kemal Göktaş’a anlattı. Siyasi iktidarın Gezi direnişinden sonra iktidarın kendi iç kavgaları nedeniyle büyük bir kırılma yaşadığını söyleyen Payzın, Gezi olayından sonra bambaşka bir üsluba, dile geçildiğini dile getirdi. 

CNNTürk’teki değişimin de o sıralar başladığını aktaran Payzın, yaşananları Kısa Dalga Podcast’ten Kemal Göktaş’a anlattı. “17/25 Aralık ve Gezi’den sonra kontrol daha fazla CNNTürk yönetimine geçmeye başladı” diyen Payzın,  “Biz yine de uzun süre dengeyi gözeterek götürmeye çalıştık. Ben uzun süre Selahattin Demirtaş’ı yayınlarıma alabildim. Ondan sonraki almayalım denilen birçok ismi farklı formatlarda alabildim. 2015’den sonra bu hemen hemen imkânsız hale geldi. Toplam 5 isim vardı ve onların etrafında dönüyordu” dedi. 

Liste Ankara’dan geliyordu

Tartışma programlarına çağrılmayacakların isim listesi olduğunu kaydeden Payzın, bir dönem Kürtler ve çözüm süreciyle ilgili, bir dönem Cemaat’le ilgili isimlerin alınmadığını dile getirerek “Bir dönem genel yayın yönetmeni editörlere (çağrılmayacaklara ilişkin) liste veriyordu. Ona da kanal yönetiminden liste geliyordu muhtemelen. Ama bir süre sonra farkına vardık ki esas listeler Ankara temsilcilerinden geliyormuş. Bence esas konuşmamız gereken bu” ifadelerini kullandı. 

‘İmralı’ya gitmek için torpil peşindeydiler’

Çözüm sürecini çok yakından izlediğini dile getiren Payzın, sürece ilişkin şunları söyledi: “Çözüm sürecinde alanda her iki tarafta da etkilerini gözlemleyen haberler yapan gazeteciler vardı. Bir de Dolmabahçe görüşmeleri sırasında o akiller grubuna girmeye çalışan şimdinin iktidar medyasının isimleri. O dönem İmralı’da görüşmeler açılırsa akiller grubunu da götürmeye niyetlilerdi. Bugün şimdi bizi karalamaya çalışan, ‘yok efendim terör örgütü yanlısı, bu röportajları niye yaptı’ diye sürekli ısıtıp ısıtıp önümüze getirenlerin çoğu ‘İmralı’da görüşmeler yapılırsa oraya götürülenlerden biri ben olmalıyım’ın kavgasını yapan, hatta torpilini yapan isimler. Bunu unutmamamız gerekiyor.”

Gezi olaylarından sonra

“İktidar Gezi olaylarından sonra tamamıyla bambaşka bir yere evrildi, büyük bir kırılma yaşandı, kendi iç kavgaları nedeniyle, Gezi olayından sonra bambaşka bir üsluba, dile geçti” diyen Payzın, “CNN Türk’ün de değişimi o saatten sonra başladı. Trollerin laflarına, bir takım ekranlardan herkesi tehdit eden isimlere, kendilerine ün ve şöhret devşirmeye çalışan ve bunu da hakaret ederek, ‘tutuklanacaksınız’ diyerek çok önemli imişler gibi yapanların laflarına bakılarak CNN Türk’ün yayın politikası belirlenmeye çalışıldı, pozisyon alınmaya çalışıldı. Bu da aslında CNN Türk’ün bitişi oldu” diye belirtti. 

‘HDP’lileri çıkarmamaya başladık’

Sadece basın alanında değil iktidar cephesinde de bir iç savaşı olduğunu söyleyen Payzın, o dönemde iktidarla bir pazar kurulduğunu belirterek, “O dönem onun içinden çıkan listeler, o isim olmasın, bu olmasın, bu isim çıkarıldı, o niye çıkarıldı… Bütün bunları yaşadık. Benim HDP’lileri çıkarmamı kesinlikle yasaklamışlardı, hatta bunu yayında söyledim, trollerin hücumuna uğradım. Ne zaman yasakladılar? Selahattin Demirtaş ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dediği gün itibariyle CNN Türk’e HDP’lileri ve Demirtaş’ı çıkaramamaya başladık. Bunun mücadelesini ben çok verdim. Ne zaman biz ‘artık bu saçma yasakları bir yana bırakalım’ desek Ankara’dan birileri vergi cezası borcu ve teröre destek suçlamasını hatırlatarak devreye giriyordu. İşin komiği, oradan biri hemen Aydın Bey’i arıyor ‘Aman, sakın ha böyle bir şey yaptırtmayın, bu solcular sizi batıracak’ diyordu” diye konuştu. 

MA