Pınar Gültekin davasında yargılanan Mertcan Avcı’nın tahliyesine itiraz

Pınar Gültekin davasında yargılanan Mertcan Avcı hakkında verilen tahliye kararına aile avukatı ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.

Mertcan Avcı

Muğla’da Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı ile ona yardım eden Mertcan Avcı’nın yargılanmasına 15 Şubat’ta devam edilmişti. Mahkeme, görülen davanın duruşmasında Cemal Metin Avcı’nın tutukluluğunun devamına, Mertcan Avcı’ın ise tahliyesine karar vermişti.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Mertcan Avcı hakkında verilen tahliye kararına itiraz etti. Başsavcılığın itirazında gerekçe olarak, “tüm delillerin tamamen toplanmamış olması ve sanığın kaçma şüphesinin bulunması.” gösterildi.

Pınar Gültekin’in aile avukatı Rezan Epözdemir de, Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtirazda Mertcan Avcı’nın jandarmadaki ve mahkemedeki çelişkili ifadelerine dikkat çekilirken, HTS kayıtları, tanık beyanları ve sanığın çelişkili beyanları dikkate alındığında, sanığın olay günü ve saatlerinde suç mahallinde bulunduğu iddialarına işaret edildi.

Ne olmuştu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz’da Akyaka Mahallesi’nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Ailesinin, Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp bildiriminde bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin’i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Pınar Gültekin

Şüphe üzerine gözaltına alınan genç kızın eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de delilleri görünce bir süre arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin’i bağ evinde öldürdüğünü, cesedini yaktıktan sonra Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmişti. Avcı, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Mertcan Avcı ‘delilleri karartmak’ suçlamasıyla tutuklanmıştı

Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı da, yapılan soruşturma neticesinde telefon sinyallerinin abisiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üzerine jandarma ekiplerince gözaltına alınmıştı. Mertcan Avcı, 2 Ekim’de de “delil karartmak” suçlamasıyla çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı. 

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı’nın ise “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Yeni1Mecra