Polis, site bahçesinde oynayan çocukları havaya ateş açıp kovaladı

Mardin Nusaybin’de Fırat Mahallesi’nde bulunan Toplu Konut’ta, bahçeye çıkan çocukları polis havaya ateş açarak kovaladı.

Zihinsel engelli olduğu bildirilen B.E.’yi, kolundan sürükleyip Akrep’e bindirmeye çalıştı. Kaymakamlık ise polisin açığa alındığı duyurdu.

Söz konusu olay 24 Nisan tarihinde Mardin Nusaybin’de meydana geldi. Sokağa çıkma yasağı esnasında kaydedilen görüntülerde Mardin Nusaybin Fırat Mahallesi Toplu Konut 7. Etap bahçesinde oynayan çocuklar, sivil polisler tarafından havaya ateş açılarak kovalandı.

Görüntülerde, çocuklar kendilerine doğru koşarak gelen polisin ateşlediği silahın etkisiyle korkup saklanırken, zihinsel engelli olduğu belirtilen ve kaçamayan B.E isimli bir çocuk apartmanın girişine sığınıyor. Çocuğun peşinden giden polis B.E’yi kolundan tutup sürükleyerek zırhlı aracın yanına götürüyor. Balkondaki sakinlerin “zihinsel engelli” uyarısı dinlemeyen polis, çocuğu akrep aracına bindirmeye çalışıyor.

Olaya tepki gösteren site sakinlerine polis, sokağa çıkma yasağı olduğunu söylüyor.

Kaymakamlık’tan açıklama

“24 Nisan 2020 Pazar günü ilimizde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması sırasında, Nusaybin ilçemiz Fırat Mahallesinde devriye görevi ifa eden ekibimize bir grup tarafından taş atılmıştır.

Ekip aracından inen görevli polis memuru taş atan grubu dağıtmak saikiyle havaya 1 el ateş ederek kalabalığı dağıtmak istemiş ancak uygun olmayan ve tasvip edilemeyecek bir şekilde çocukların bulunduğu ortamda havaya ateş açmıştır.

Hukuka uygun olmayan bu tutum ve davranışları ile hiyerarşik üstlerine bu konudan bilgi verilmemesi nedenlerine bağlı olarak; söz konusu polis memuru hakkında görevden el çektirme tedbiri uygulanarak soruşturma başlatılmış ve soruşturmaya devam edilmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”