Prof. Dr. Mümtaz Soysal hayatını kaybetti

Bir süredir alzheimer tedavisi gören Anayasa hukuku profesörü ve eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal (90) hayatını kaybetti. Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, Soysal’ın kendi dönemini, çağını aşan biri olduğunu söyleyerek, Türkiye için büyük kayıp olduğunu belirtti.

Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, Soysal’ın ölümünden dolayı çok üzgün olduklarını belirterek, Türkiye’nin siyasi tarihi için büyük kayıp olduğunu söyledi. Soysal’ın bir çok açıdan ülkenin en önemli isimlerinden biri olduğunu söyleyen Demirkent, 1971 darbesi sırasında Anayasaya Giriş kitabı nedeniyle komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklandığını hatırlattı.  Soysal’ın kendi dönemini çağını aşan biri olduğunu belirten Demirkent, Soysal’ın yıllarca ders verdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki kürsüsüne dahil olduğunu söyledi. Demirkent, Soysal’ın yarın öğle namazının ardından Zincirlikuyu’da uğurlanacağını söyledi.

Mümtaz Soysal kimdir?

Zonguldaklı olan Soysal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Anayasa Hukuku profesörü olarak yıllarca ders verdi. 1971’de Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı iken, “Anayasa’ya Giriş” ders kitabında ‘komünizm propagandası yapmakla’ suçlanan Soysal, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nca gözaltına alındı tutuklandı. Soysal 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadası’nda emniyet gözetimi altında bulundurulmaya ve kamu haklarından ebediyen mahrumiyete mahkum edilirken, toplam 14 ay Mamak Cezaevi’nde kaldı.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den 1991’de Ankara milletvekili olan Soysal, Murat Karayalçın döneminde Dışişleri Bakanlığı yaptı. 1974-1991 arasında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Bir süre sonra DSP’ye geçen Soysal Zonguldak milletvekili seçildi. Bülent Ecevit’le anlaşmazlığa düşerek DSP’den ayrıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin anayasasını da hazırlayan Soysal, Rauf Denktaş’ın danışmanlığını da yaptı.