Putin: Rusya’da salgın zirve noktasını geçti

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının zirve noktasını geçtiğini söyledi.

Rusya 362 bin 342 vaka sayısıyla ülkeler arasında ikinci sırada yer alıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile video konferans yöntemiyle bir görüşme yaptı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Putin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında Rusya’daki genel durumun, bölgelerin büyük çoğunluğunda ve Rus ordusunda durumun stabil olduğunu belirtti. Putin, “Uzmanların görüşüne göre, Rusya’da salgın zirve noktasını geçti.” dedi.

Salgın önlemleri nedeniyle ertelenen 9 Mayıs Zafer Günü askeri geçit törenlerinin başkent Moskova ve Rusya genelinde yapılması talimatı veren Putin, “Askeri geçit törenlerini 24 Haziran’da yapacağız. 1945’te aynı gün Kızıl Meydan’da zafer nedeniyle efsanevi askeri geçit töreni düzenlenmişti.” ifadelerini kullandı.

Putin, geçit töreni ve hazırlıklar esnasında katılımcıların sağlığı için en sıkı şekilde güvenlik tedbirlerinin alınması talimatını verdiğini belirtti. Putin, salgın durumunun müsaade etmesi halinde 2. Dünya Savaşı’na katılanların anıldığı “Ölümsüz Alay” yürüyüşünün ise 26 Temmuz Rusya Deniz Kuvvetleri Günü gerçekleştirecek askeri törenlerin ardından yapılmasının planlandığını kaydetti.

Rusya vaka sayısında 2’inci sırada

Worldometer internet sitesindeki güncel verilere göre, Rusya 362 bin 342 vaka sayısıyla ülkeler arasında ikinci sırada yer alıyor. Rusya’da can kaybı ise 3 bin 807’ye yükseldi.