Rahşan Ecevit hayatını kaybetti

DSP kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Rahşan Ecevit

Demokratik Sol Parti (DSP) kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) 97 yaşında hayatını kaybetti. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, hastanede gazetecilere açıklamada bulundu.

Aksakal, Ecevit’in vefatından dolayı derin üzüntü yaşadıklarını belirtti. Aksakal, hastanenin Ecevit’in ölümüne ilişkin hazırladığı açıklamayı okudu. Aksakal, Ecevit’in 26 Aralık 2019 tarihinden itibaren akciğer enfeksiyonu ve kronik böbrek hastalığı tanılarıyla tedavisine başlandığını belirtti. Ecevit’in genel durumunun 27 Aralık 2019 tarihinde bozulması üzerine Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakımında tedavisine devam edildiğini ifade etti. Ecevit’in çoklu organ yetmezliği nedeniyle 17 Ocak saat 21.10’da hayatını kaybettiğini belirtti.

Aksakal, cenaze işlemleriyle ilgili programı yarın duyuracaklarını söyledi. Aksakal, cenaze törenini ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin soruya, “Muhtemelen en erken pazar günü defin işlemi gerçekleşebilir.” yanıtını verdi.

Rahşan Ecevit kimdi?

Ressam, yazar ve siyasetçi olan Rahşan Ecevit, Bursa’da doğdu. Robert Koleji’nden mezun olan Ecevit, aynı okulda okuduğu Bülent Ecevit ile 1946’da evlendi.

14 Kasım 1985’te Demokratik Sol Parti’yi (DSP) kurarak partinin genel başkanlığını üstlendi. 4 Haziran 2009’da partisinden istifa etti. 17 Ocak 2010’da kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi’nin (DSHP) 2. Genel Başkanlığına seçildi.

22 Mayıs 2010’da 33. CHP Kurultayı’na bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıkladı. Eşinin ölümü sonrası Emrehan Halıcı ile kurduğu Bülent Ecevit Vakfı’nda çalışmalarını sürdürüyordu. “Pülümür’de Aşk” adlı romanı vardı.