RODA’dan Toroğlu’na: Evet çingeneyiz!

Roman Diyalog Ağı (RODA), Erman Toroğlu’nun canlı yayında bir teknik direktörü eleştirirken “affedersin çingenelik bu” sözlerine karşı “evet çingeneyiz” dedi.

RODA, nefret söylemlerinin önünün açılmaması için Toroğlu’nun cezalandırılmasını istedi.

Fotoğraf: MA

Roman Diyalog Ağı (RODA), eski futbolcu ve hakem Erman Toroğlu’nun canlı yayında bir teknik direktörü eleştirirken “Affedersin çingenelik bu” sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bölücü dilin yaşamda yeri olmadığı vurgulanarak, Romanlar hakkında sarf edilen cümlelerin cezalandırılması istendi.

‘Irkçılık kabul edilemez’

Romanların, herkes gibi yaşamda yerleri olduğu ve ırkçılığın kabul edilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Evet, Çingeneyiz, ancak kullandığı dilin ağırlığını taşıyamayan kişilerin bize yüklediği anlamları barındırmıyoruz. Evet, Çingeneyiz, herkes kadar yalan söylüyor, herkes kadar âşık oluyor herkes kadar nara atıyoruz. Evet, Çingeneyiz, verdiğimiz sözü tutuyor, küsleri barıştırıp, tüm hayatlara saygı duyuyoruz. Evet, Çingeneyiz, her dine, her siyasi görüşe, her kökene saygı gösteriyoruz.”

Fotoğraf: MA

‘Toroğlu özür dilesin’

Açıklamada, Çingenelere hakaret eden Toroğlu’nun derhal özür dilemesi ve bir an öce cezalandırılması gerektiği ifade edildi. Toroğlu’nun Türkiye’de bulunan yaklaşık 5 milyon Roman, Dom, Lom ve Abdal grubuna karşı sarf ettiği nefret söylemlerinin önünün açılmaması için iktidara çağrıda bulunulan açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın da duyarlı davranması gerektiği belirtildi. 

Toroğlu, bir televizyon programının canlı yayınında Gaziantep FK teknik direktörü Marius Sumudica’yı eleştirirken şu ifadeleri kullanmıştı:

O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya, çingenelik… Affedersin, çingenelik bu…”

Kaynak: MA