Rönesans Holding’e Kanal İstanbul için söz verildi mi?

CHP’li Hakverdi, Rönesans Holding’e Kanal İstanbul Projesinde iş yaptırılmak üzere daha önceden herhangi bir söz verilip verilmediğini sordu.

HABER MERKEZİ – CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Rönesans Holding ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlamasını istediği önergede, Kanal İstanbul Projesi’nin 27 Nisan 2011 günü dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin proje tanıtım toplantısında “Çılgın proje” olarak tanıtıldığı hatırlatıldı.

Önergede, her türlü itiraza ve bilimsel gerçekliklere rağmen Erdoğan’ın ısrarla projeyi yapacaklarını söylediği hatırlatıldı. Önergede, hükümetin harcanacak paranın 75 Milyar TL olduğunu söylediği belirtilerek, maliyetin bu miktarın çok üzerinde olacağı görüşünün hakim olduğu kaydedildi.

‘En büyük arazi Arap şirketlerinde’

Önergede, projeyle yönetilemeyen ve ekonomik olarak kötü durumda olan Türkiye’de gündemin değiştirilmek istendiği belirtildi. Önergede, projenin uygulanacağı alanda 2011 yılından itibaren arsa hareketinin 30 milyon metrekareyi bulmuş durumda olduğuna işaret edildi. Tarım alanı olan en büyük arazinin 3 Arap şirketinin olduğunun belirtildiği önergede, Türkiye’den de bir çok müteahhit firmanın arsa aldığı ifade edildi.

Rant boyutunun sadece arsa toplamak ile ilgili olmadığına vurgu yapılan önergede, şöyle denildi: “Bu projenin yapımını üstlenecek firmaların da ciddi kazançlar sağlayacağı aşikar. AK Parti döneminde servetine servet katan inşaat şirketlerinin bu konuda girişimlere başlamış olma ihtimali de hiç az değil.”

Önergede şu soruların yanıtlanması talep edildi:

1- Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine kaçak olarak inşaat edilen sarayı yapan Rönesans Holding. Kanalları ve su yalıtımı teknolojisi konusunda dünyada adından sıkça söz ettiren Hollanda’da bir şirketi almış ya da ortak olmuş mudur ?

2- Rönesans holding Hollandalı bir şirketi almış ya da ortak olmuş ise bu şirket hangi şirkettir? Ve şirket hangi sektörde faaliyet yürütmektedir?

3- Rönesans Holding’e Kanal İstanbul projesinde iş yaptırılmak üzere daha önceden herhangi bir söz verilmiş midir?