Sancar: Efkan Ala’nın işaret ettiği güvenlik güçlerinin içindeki karanlık odaklar kimdi?

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, 6-8 Ekim’de bir çok insanın vahşice katledildiğini belirterek, “Gerçekte ne oldu? Efkan Ala’nın işaret ettiği güvenlik güçlerinin içindeki karanlık odaklar kimdi? HDP’nin sorumluluğu var mı? Sivil bir komisyon araştırsın.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Fox TV’de gazeteci İsmail Küçükkaya’nın canlı olarak yaptığı Çalar Saat programına konuk oldu. Sancar, partisine yönelik “Kobanê soruşturması”, kapsamında siyasetçilerin tutuklanmasını değerlendirdi.

‘Beni Kobanê’ye geçiren bir bakandı’

Sancar, 6 – 8 Ekim’de Kobanê’ye bir bakan eşliğinde gittiklerine işaret ederek, şunları kaydetti: “Akil İnsanlar Heyeti üyesi olarak beni Mürşitpınar’dan Kobanê’ye geçiren bir bakandı. 6-8 Ekim’den bir hafta önceydi. Sırrı Süreyya Önder 48 saat İçişleri Bakanı’nın odasındaydı. 6-8 Ekim’de çok karmaşık 3 gün yaşandı. 52 insan yaşamını kaybetti. Birçok insan vahşice katledildi. Gerçekte ne oldu? Efkan Ala’nın işaret ettiği güvenlik güçlerinin içindeki karanlık odaklar kimdi? HDP’nin sorumluluğu var mı? Sivil bir komisyon araştırsın.”

‘Biz gençlere barışı vaat ediyoruz’

Bu kadar şeytanlaştırmaya rağmen tüm anketlerde gençler için birinci parti olduklarına vurgu yapan Sancar, “Biz gençlere barış vaat ediyoruz. Siyasetteki varlık nedenimiz bu.” dedi.

‘Önemli başlığımız tüm muhalefet liderleriyle görüşmek’

Sayıştay’ın otoyol raporunu da değerlendiren Sancar, “Sayıştay 30 milyar açık tespit etmiş ki baskı altında çalışan bir kurum olarak ancak bu kadarını söyleyebilmiş. Tüm bu yolsuzlukların sorumlularını açığa çıkarmak bizim sorumluluğumuzdur.” diye konuştu.

Gidişatı değiştirmenin tek yolunun geniş bir demokrasi ittifakı olduğunu yineleyen Sancar, “Bizim önümüzdeki dönem yeni mücadele programının önemli bir başlığı tüm muhalefet liderleriyle görüşmek. Biz muhalefetle ön şartsız diyaloga hazırız.” şeklinde konuştu.

‘TÜİK yalan söylüyor’

Son dakika gelişmesi olarak TÜİK’in eylül ayında enflasyonun yüzde 0,97 artarak yıllık bazda yüzde 11,75 olduğu açıklamasının sorulması üzerine Sancar, şu değerlendirmede bulundu:

“Yalan, halkın enflasyonu en az bunun 2-2,5 katı olduğunu herkes biliyor. TÜİK verileriyle oynuyor bu hükümet. biliyoruz TÜİK başkanını değiştirdiler enflasyon hesaplama paketini değiştirdiler böylece enflasyonu az çıkarıyorlar. Neden çünkü memura zam onun üzerinden yapılıyor. Bir de algı yaratmak istiyorlar ‘bakın biz başarılıyız’. Bu enflasyon pazardaki enflasyon sokaktaki enflasyon fakirin cebine yansıyan enflasyon yüzde 30’dan aşağı değil.”