Sel bölgesinde 109 bina için acil yıkım kararı

Sel felaketi nedeniyle Kastamonu, Sinop ve Bartın’da hasar gören toplam 109 binanın acil yıkılmasına karar verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da sel felaketinde meydana gelen zararlar için hasar tespit çalışmaları yürüttü. Yürütülen çalışmalar kapsamında Kastamonu’da toplam 46, Sinop’ta 79, Bartın’da 23 binanın yıkıldığı belirlendi.

Yapılan incelemelerde selden en çok etkilenen Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 20 binanın acil yıkılmasına karar verilirken, 22 binanın ağır hasarlı, 540 binanın az hasarlı olduğu tespit edildi. Kentte selden etkilenen diğer ilçeler İnebolu’da 1, Küre’de 2, Abana’da 6 binanın acil yıkılması kararlaştırıldı.

76 bina acil yıkılacak

Selin vurduğu Sinop’un Ayancık ilçesinde 76 binanın acil yakılmasına karar verilirken, 21 binanın ağır, 676 binanın da az hasarlı olduğu belirlendi. Türkeli ilçesinde ise acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina bulunmazken, 183 binanın az hasar gördüğü belirlendi. Bartın’ın Ulus ilçesinde de 4 binanın acil yıkılması kararlaştırıldı.

Kastamonu, Sinop ve Bartın’da toplam 109 binanın yıkımına hasar tespit çalışmalarının ardından başlandı.

Arama çalışmaları devam ediyor

Bozkurt’ta büyük bölümü Ezine Çayı kenarında bulunan hasarlı binaların yıkım çalışmaları devam ediyor. Öte yandan Bozkurt’ta kayıp ihbarı yapılan 26 kişiyi arama çalışmaları da sürüyor. Ekipler, hem Ezine Çayı’nda hem de çayın döküldüğü Karadeniz’de arama çalışması yaptı. İlçede bir taraftan temizlik çalışmaları da devam ediyor.

MA / KASTAMONU