Sendika ve meslek örgütleri 1 Mayıs’ı Taksim’de kutladı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 1 Mayıs Bileşenleri, Taksim Anıtı önünde 1 Mayıs’ı kutladı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Taksim’deki barikatların, binlerce işçinin Kod 29 ile işten çıkarılmasını, evde iş yükü artan kadınları, 16 milyon işçinin virüsle buluşmasını anlattığını söyledi.

Binlerce işçi ve emekçinin katılımıyla kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, pandemi dolayısıyla alınan “tam kapanma” kararı gerekçesiyle bu yıl da kitlesel şekilde kutlanamadı. 1 Mayıs’ı İstanbul’da Taksim Anıtı önünde kutlayan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 1 Mayıs Bileşenleri, tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçen 19977 yılı 1 Mayıs kutlamalarında yaşamını yitirenleri andı. 

Taksim Anıtı önündeki etkinliğe DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, TİP milletvekilleri Barış Atay ve Ahmet Şık ile sendika temsilcileri katıldı. 

1 Mayıs Marşı okundu

Gümüşsuyu’nda bulunan Alman Konsolosluğu önünde bir araya gelen sendika temsilcileri ve milletvekilleri, hazırlanan 1 Mayıs çelengi arkasında ellerinde kırmızı karanfillerle Taksim Anıtı’na yürüdü. Yürüyüşte, “Her yer Taksim her yer 1 Mayıs”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Jin Jiyan Azadî” ve “Bijî Yek Gûlan” sloganları atıldı. Anıt önüne ulaşan grup, hep bir ağızdan “1 Mayıs Marşı” okuyup, yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.

‘1 Mayıs’ı bir kez daha yasakların gölgesinde kutluyoruz’

Daha sonra DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuştu. 1 Mayıs’ın mücadele coşkusunun meydana taştığı gün olduğunu belirten Çerkezoğlu, iş yerlerinde ise umudun yükseldiği gün olduğunu söyledi. 365 gün çalışan işçi sınıfının ve emekçilerinin taleplerini yılın bu günü haykırdığını ifade eden Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün dünyanın dört bir yanında yüzünü hiç görmediğimiz sınıf kardeşimizle umudumuzu bütünleştirdiğimiz gün. Bu yıl 1 Mayıs’ı bir kez daha yasakların gölgesinde kutluyoruz. Yılın bir gününü işçi ve emekçilerin buluşmasına tahammül edemeyenler Taksim’i barikatlarla çevirdiler. Bu barikatlar çok şey anlatıyor ülkemizi yöneten siyasi iktidarın tercihlerinin simgesidir.” 

Bu barikatlar 16 milyon işçinin virüsle buluşmasını anlatıyor’

Bu barikatların binlerce işçinin Kod 29 ile işten çıkarılmasını, 3 milyona yakın işçinin ve ailesinin günde 50 liraya yaşamasını anlattığını belirten Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

“Bu barikatlar yüzde 50’lere varan kadın işsizliğin yüzde 40’ları aşan genç işsizliğini anlatıyor. Bu barikatlar bu pandemi de bir yandan ev içinde iş yükü artarken evde kapatılmak zorunda kalan kadınları anlatıyor. Bu barikatlar eşitlik özgürlük mücadelesi veren herkese karşı bu yasaklarla sürdürebileceğini anlatıyor. Bu barikatlar 16 milyon işçinin virüsle buluşmasını anlatıyor.”

‘Gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz’

Bu ülkenin tüm değerlerini üretenlerin başta Taksim olmak üzere her yerde 1 Mayıs’ı kutlaması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, “Bütün gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu 1 Mayıs’ta ‘umut yan yana’ dedik. 1 Mayıs direniştir, bu ülkenin çocuklarımızın daha doğmamış torunlarımızın geleceğidir. Bu kapanma sürecinde çalışmak zorunda kalan işçilerin, işsizlerin, gençlerin, kadınların, eşitlik ve özgürlük işin direnenlerin, bu toprakların aydınlık geleceği için mücadele eden bütün sınıf kardeşlerimizin 1 Mayıs’ı kutlu olsun.”

KESK Eş Genel Başkanı Gezen: Geri adım atmayacağız

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise konuşmasında alana gelmek isteyenlerin polis şiddetine maruz kalmasına tepki gösterdi. Gezen, “Sadece ellerinde pankartlarla bu alana gelmek isteyen dostlarımıza çok sert polis saldırıları gerçekleşti. Bu saldırıları kınıyoruz gözaltılar serbest bırakılsın.” dedi. 

İktidarın yasakladığı “128 milyar nerede?” ve “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” pankartlarına değinen Gezen, “İşçilerin emekçilerin seslerini duyurmasının iş, özgürlük mücadelesi vermesinin kolluk şiddetiyle, gerektiğinde yasa yaparak ve yasa çiğnenerek bastırılmasını pandemiyle ilgisi yok. Mücadelemize geri adım atmadan devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

TTB Merkez Konsey Üyesi Aslan: Eşitsizlik derinleşiyor

TTB Merkez Konsey Üyesi Çiğdem Aslan ise, her gün birçok sağlık çalışanının pandemi nedeniyle hayatını kaybetmesine dikkati çekti. Pandeminin sadece sınıfsal eşitsizlikleri değil, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de derinleştirdiğine vurgu yapan Aslan, şunları kaydetti:

“Sağlıklı güvenceli yaşam hakkı için yan yanayız. Herkese aşı, gelir desteği sağlansın. Emekçilerin iş aş mücadelesi ne yazık ki aşı iş aş olarak değişmiştir. Lebaleb salon kongreleri yapılırken işçilerin zulme yenik düşmesi kabul edilemez. Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun.”  

Yapılan konuşmalar sonrasında anıtın önüne karanfilleri bırakan emek ve meslek örgütleri ile siyasetçiler Taksim’den ayrıldı. 

MA – İSTANBUL