Şenyaşar ailesi, yarınki duruşma için dayanışma bekliyor

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde AKP Milletvekili Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu babası ve 2 kardeşini kaybeden Ferit Şenyaşar, yarın görülecek duruşmaya baroların, sivil toplum örgütlerinin katılmasını istedi.

Kendisi de saldırıdan yaralı kurtulan Şenyaşar, mahkemeden adil yargılama beklediklerini söyledi.  

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları ve korumaları tarafından Şenyaşar ailesine ve iş yerlerine dönük gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açılan davanın 2’nci duruşması yarın görülecek.

Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar ile Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız’ın yaşamını yitirdiği olaya ilişkin davaya yarın Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. 

Davada 2’si tutuklu 13 kişi yargılanıyor

Elazığ Kapalı Cezaevi’nde iki yıldır tutuklu bulunan Fadıl Şenyaşar ve olaydan yaralı olarak kurtulan Ferit Şenyaşar’ın da aralarında bulunduğu 13 kişi, “öldürme”, “öldürmeye teşebbüs”, “yaralama”, “mala zarar verme” ve “ateşli silah bulundurma” suçlamalarından yargılanıyor.

AKP’li Yıldız’ın tutuklu olan kardeşi Enver Yıldız ile akrabaları Kenan, Abdurrahman, Mustafa, Nihat ve Süleyman Yıldız “müşteki şüpheli” olarak iddianamede yer alıyor. İddianamede, AKP’li Yıldız’ın akrabaları Ali, İbrahim ve Mehmet Yıldız ile İbrahim Halil ve Mehmet Şimşek de “şüpheli” olarak yer alıyor.  

Hastanedeki saldırı dosyada yer almıyor

Şenyaşar ailesine dönük asıl saldırının gerçekleştiği hastane saldırısı ise dava dosyasında yer almıyor. Sağlam şekilde gittiği hastaneden kafası ezilmiş halde ölen Esvet Şenyaşar’a dair de dosyada herhangi bir bilgi yer almıyor. Hastane boyutunun soruşturmasının sürdüğü belirtiliyor. 

Ferit Şenyaşar

‘İddianame taraflı hazırlandı’

Olayda yaralı olarak kurtulan ve aynı zamanda yargılananlar arasında yer alan Ferit Şenyaşar, olayın üzerinden 2 yıl geçtiğini hatırlatarak, iddianamenin taraflı hazırlandığını öne sürdü. Ferit Şenyaşar, iddianamede yer alan iş yeri görüntülerinin avukatları tarafından talep edilmesine rağmen kendilerine verilmediğini söyledi.

‘Görüntüler bağımsız heyet tarafından incelensin’

Karşı tarafın bu görüntülere ulaştığını söyleyen Ferit Şenyaşar, “İstedikleri gibi kesip biçiyorlar. Ve kendi menfaatlerince kullanıyorlar. Görüntülerin avukatlarımıza verilmemesi keyfidir. Bu görüntüler bağımsız heyet tarafından incelensin. Bu bizim en doğal hakkımızdır” dedi. Ferit Şenyaşar, mahkemenin görüntüleri vermeyerek “taraflı” davrandığını öne sürdü.

 Duruşmaya katılım çağrısı

Ferit Şenyaşar, akademisyenleri, sivil toplum örgütlerini, baroları ve bütün vicdan sahibi insanları gözlemci olarak yarınki duruşmaya katılması çağrısında bulundu. Kardeşi Fadıl Şenyaşar’ın Elazığ Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulduğunu hatırlatan Ferit Şenyaşar, kardeşinin olay esnasında “nefsi müdafaada” bulunduğunu belirterek, serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Ferit Şenyaşar, davadan adil yargılama beklediklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Urfa’nın Suruç İlçesinde 24 Haziran 2018 genel seçimlerinin hemen öncesi olan 14 Haziran’da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınları Şenyaşar ailesine iş yerlerinde silahlı saldırıda bulunmuştu. Saldırıda Celal Şenyaşar ve AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Ali Yıldız yaşamını yitirmiş, Adil, Fadıl, Ferit ve Mehmet Şenyaşar kardeşler ise yaralanmıştı. 

Yıldız ve yakınlarının saldırıları, Şenyaşar kardeşlerin kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi’nde de devam etmişti. Hastanedeki saldırıda da, baba Hacı Esvet Şenyaşar ve oğlu Adil Şenyaşar yaşamını yitirmişti. Yaralı diğer kardeşler ise farklı hastanelerde tedavi altına alınmıştı.  

Tedavi sonrası kardeşlerden Fadıl Şenyaşar tutuklanıp cezaevine gönderilirken, Mehmet ve Ferit Şenyaşar kardeşler ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Olayın görüntülerine rağmen Yıldız ailesinden kimseye dokunulmamıştı. Olaydan 17 ay sonra Enver Yıldız kalabalık koruma grubuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde tutuklanmıştı.

Davanın ilk duruşması 15 Nisan’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle nöbetçi Malatya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, ancak sanık savunmaları alınmamıştı. 

Kaynak: MA