SES: Cezasızlık sağlıkta şiddeti körüklüyor

Adana’da saldırıya uğrayan doktorları ziyaret eden SES üyeleri, iktidarın cezasızlık politikasının şiddeti körüklediğini söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi, 100’üncü Yıl 2 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) 5 Ağustos’ta 4 kişilik bir grubun saldırısına uğrayan doktorları ziyaret etti. Ziyarete SES Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Eylem Kaya Eroğlu da katıldı. Ziyarette konuşan SES Adana Şubesi Eşbaşkanı Dr. Enis Murşit Akyüz, iktidarın cezasızlık politikasının şiddeti körüklediğini belirterek, “Sağlık emekçilerine şiddet uygulamayı normal görenler bilsin ki en ufak şiddet olayında dahi saldırganların en yüksek cezayı almaları için bizler buradayız ve burada olacağız. Sağlık emekçisine şiddet uygulamanın cezasız kalacağını düşünenler, hep karşılarında bizi bulacaklar” dedi.

İş bırakma eylemi

Sağlıkta Şiddet Yasası’na değinen Akyüz, 16 Ağustos’ta Aile Hekimliği Yönetmeliğine karşı iş bırakma eylemi yapacaklarını kaydederek, “16 Ağustos’ta bu saçma yönetmelik değişikliğine karşı ASM’lerde iş bırakmaya gidiyoruz. Yönetmeliğin, sağlık emekçisine düşmanca tüm maddeleri geri çekilinceye kadar gerek iş bırakma gerekse yasal diğer bütün haklarımızı kullanmakta kararlıyız” şeklinde konuştu.

Öte yandan doktorlara saldıran biri çocuk 4 kişinin, çıkarıldıkları Adana Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

MA / ADANA