Van’daki sel felaketi: 32 ev kullanılamaz halde, 900 hayvan öldü

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Van’da selden etkilenen mahallelerde 32 evin kullanılamaz halde olduğunu belirterek, 900 hayvanın öldüğünü ifade etti.

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vali Mehmet Emin Bilmez, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu ve diğer ilgili kurum amirleriyle sel bölgesinde incelemede bulundu. Selin hasara neden olduğu Esenyamaç Mahallesi ile Onikidere mezrasında incelemelerde bulunan İnce, vatandaşlarla görüştü, çalışmalara ilişkin Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Asım Solak’tan bilgi aldı.

‘Felaketin eşiğinden dönülmüş’

Sele kapılan ve baygın halde kurtarılan Kader Yurtseven ile de görüşen İnce, “geçmiş olsun” dileklerini ifade etti. İnce, daha sonra Ferit Melen Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. İnce, Esenyamaç Mahallesi ve Onikidere mezrasında vatandaşlarla görüştüklerini, sıkıntılarını gidermek için imkanları seferber ettiklerini söyledi.

Esenyamaç Mahallesi başta olmak üzere bölgede bir sel afetiyle karşı karşıya kaldıklarını belirten İnce, “Felaketin eşiğinden dönülmüş bir durumun olduğunu gözlerimizle gördük.” dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce Fotoğraf: AA

‘32 evin kullanılamaz halde 900 hayvan öldü’

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini dile getiren İnce, şu bilgileri verdi:

“Esenyamaç Mahallesi’nde 11 vatandaşımızın evi, Onikidere mezrasında da bir vatandaşın evi kullanılamaz durumda. Burada içme suyu ihtiyacını tespit ettik. İş makinesi ihtiyacını karşıladık. İçme suyu sorunu VASKİ’nin çalışmalarıyla giderilecek. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri 900 hayvanın şu ana kadar telef olduğunu tespit etti. Bunların zararları, Tarım ve Orman Bakanlığınca açıklandığı üzere devletimiz tarafından karşılanacak. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzce 32 evin kullanılamaz halde olduğu tespit edildi. Gerekli çalışmaları başlatmış durumdayız.”

Altyapıda bazı bozukluklar olduğunu söyleyen İnce, “Özellikle Esenyamaç’ın içinden geçen derenin ıslahı konusunda gerekli çalışmalar yapılacak.” dedi.

Kaynak: AA