Sığınmacıları taşıyan bot battı: 35 kişi kurtarıldı 4 kişi kayıp

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi açıklarında batan bottaki sığınmacılardan 35’i kurtarıldı, kaybolduğu değerlendirilen 4 kişi için arama çalışması yürütülüyor.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi açıklarında sığınmacıları taşıyan bot battı. Sahil Güvenlik Komutanlığına, gece saatlerinde Çıplak Ada’nın yaklaşık 1 mil batısında içinde sığınmacıların olduğu lastik bir bot bulunduğu bildirildi.

Olay yerine botla intikal eden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, botun yarı batık durumda olduğunu ve denizde sığınmacıların bulunduğunu belirledi. Bunun üzerine arama kurtarma faaliyeti için bölgeye 3 bot, helikopter ve uçağın yanı sıra dalış emniyet ve güvenlik timi gönderildi. Sığınmacıların 35’i kurtarılarak bota alındı.

Bu kişilerin ilk ifadelerinde, Yunanistan sahil güvenlik ekipleri tarafından lastik bot kesilip benzin bidonları alınarak Türkiye kara sularına geri itildiklerini söylediği öğrenildi.

Sığınmacıların ifadeleri doğrultusunda, kayıp olduğu değerlendirilen 4 kişinin bulunması amacıyla başlatılan arama kurtarma çalışması sürüyor.

AA – BALIKESİR