İSİG: Ağustos ayında 208 iş cinayeti yaşandı

İSİG Meclisi’nin raporuna göre; Ağustos ayında 208 iş cinayeti yaşandı. Yaşamını yitiren işçilerin 7’si çocuk işçiydi.

Salgın süresince ise en az 224 işçinin çalışırken Covid-19 hastalığına yakalanarak hayatını kaybettiği belirtildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), “Ağustos ayı iş cinayetleri” raporunu yayımladı. Covid-19 salgını sonucu hayatını kaybedenlerin kimlik bilgilerine ulaşılamadığına vurgu yapılan raporda, “Ulaşabildiklerimiz çok sınırlı sayıda ve yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları-aileleri ve tabip odaları kaynaklı. Şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla ‘en az 224 işçi’ çalışırken Covid-19 hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti.” denildi.

Raporda yer alan verilerin, yüzde 69’unun ulusal basından, yüzde 31’inin ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrenilen bilgilere dayanılarak tespit edildiği belirtildi.

‘Ağustos ayında 208 iş cinayeti yaşandı’

Ağustos ayında 208 iş cinayetinin yaşandığının belirtildiği raporda, 2020 yılının ilk sekiz ayında iş cinayetlerinde en az  bin 306 işçinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Raporda, yaşamını yitiren 208 işçinin 172’sinin ücretli (işçi ve memur), 36’sının kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştuğu ifade edildi.

‘7 çocuk işçi yaşamını yitirdi’

Yaşamını yitirenler arasında 7 çocuk işçinin bulunduğunun belirtildiği raporda, çocuk işçi cinayetlerinin tarım ve metal işkollarında gerçekleştiği kaydedildi. 12 göçmen/mülteci işçinin yaşamını yitirdiğinin tespit edildiği raporda, işçilerin 9’unun Suriyeli, 1’inin Afganistanlı, 1’inin Nepalli ve 1’inin Özbekistanlı olduğu kaydedildi.

İşçilerin sadece 3’ü sendikalıydı

Yaşamını yitiren işçilerin sadece 3’ünün sendikalı olduğuna dikkat çekilen raporda, “Sendikalı işçiler eğitim, yol ve güvenlik işkollarında çalışıyordu.” denildi.