Şırnak’ta gözaltına alınan 23 kişiden 19’u serbest

Şırnak’ta  gözaltına alınan 23 siyasetçiden 19’u serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz günlerde Şırnak merkez ve ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 23 siyasetçi gözaltına alınmıştı. Dün adliyeye çıkarılan ve aralarında HDP Silopi İlçe Eşbaşkan’ın Kadir Kunur’un da olduğu 6 siyasetçi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Bugün ise aralarında HDP İdil İlçe Eşbaşkanı Nafiye Geçgel’in de olduğu 8 kişi alınan emniyet ifadelerinin ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık  8 siyasetçiyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme 6 siyasetçinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verirken, HDP Şırnak il yöneticisi Dursun Çakır ve Yunus Özen “Örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklandı. 

Serbest bırakılanların isimleri şu şekilde: “HDP İdil İlçe Eşbaşkanı Nafiye Geçgel, Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Delegesi Aydın Deniz, HDP Şırnak eski il yöneticisi Nevzat Kaygusuz, HDP Balveren eski Belediye Eşbaşkanı Leyla Erdem, Şırnak BDP eski il  Eşbaşkanı Yakup Barkın ve Resul Uysal.” 

Öte yandan kanser hastası olan ve koronavirüs testi pozitif çıkan ve Cizre Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Eski BDP Eşbaşkanı Faik Dursun’un ise hastanedeki  tedavisi bitmeden mahkemeye çıkartılmayacağı belirtildi. 

MA