Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında dün saat 20.00-10.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi.

Fotoğraf: İstanbul/AA

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeni bir karar alınıncaya kadar, cumartesi günleri ­20.00-10.00, Pazar günleri saat 20.00-05.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu doğrultuda dün Türkiye genelinde uygulanan kısıtlama bugün 05.00’te sona erdi.

Fotoğraf: İstanbul/AA

İşçi servisleri ve taksiler yola çıktı

Bu kapsamda her mevsim kalabalık olan, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez durağı olan İstanbul’da kısıtlamanın bitmesiyle günlük hayat akışı olağan seyrine geldi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde saat 05.00 itibarıyla trafik akışı başlarken taksi ve işçi servislerinin de yola çıktığı gözlendi. 

Balıkçılar oltalarını salladı

Sokağa çıkma kısıtlamasının ardından balıkçılar oltalarını denize salladı Fotoğraf: İstanbul/AA

Her zaman kalabalığıyla ünlü İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’nın tenhalığı dikkati çekerken çok az sayıda kişinin dışarda olduğu, bazı iş yeri sahiplerinin de yeni gün için hazırlık yaptığı görüldü. Kısıtlamanın sonra ermesiyle birlikte Galata Köprüsü üzerine gelen balıkçılar da oltalarını Marmara Denizi’ne salladı. 

Öte yandan kısıtlama süresince İBB Trafik verilerine göre yüzde 2’lerde olan trafik yoğunluğu kısıtlamanın sona ermesiyle saat 06.17 itibarıyla yüzde 8’e ulaştı. 

65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı bireylere kısıtlama sürecek

Ayrıca tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. 

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar, bu uygulamadan muaf tutulacak.

Kaynak: AA