Starbucks siyahlara destek yasağından geri adım attı

Kahve zinciri Starbucks, çalışanlarının siyah toplumu destekleyen tişört, rozet, etiket gibi mesaj içerikli ürün kullanılmasını yasaklama kararından geri adım attı.

Şirket, “Siyahların hayatı önemlidir” diyerek, bunun hiçbir zaman değişmeyecek bir gerçek olduğunu bildirdi.

ABD’li kahve zinciri Starbucks, çalışanlarının siyah toplumu destekleyen tişört, rozet, etiket gibi mesaj içerikli ürün kullanılmasını yasaklama kararından vazgeçti. Söz konusu yasaklama kararının ardından kamuoyundan gelen tepkiler üzerine şirket yazılı açıklama yaptı. Şirket açıklamasında şöyle denildi:

“Bize, siyah toplumun ve sizin içinde bulunduğu acıyı anlayıp anlamadığımızı sordunuz. Neler hissettiğinizi iş ortamında yansıtmak istediğinizi söylediniz. Sizleri görüyor ve duyuyoruz. Siyahların hayatı önemlidir. Bu hiç bir zaman değişmeyecek bir gerçektir.”

Şirketten ‘siyahların hayatı önemlidir’ sloganın olduğu tişört siparişi

Şirket tarafından çalışanlarının giyebileceği “Siyahların hayatı önemlidir” sloganları taşıyan tişört siparişi verildiği kaydedilen açıklamada, tişörtler gelene kadar çalışanların istediği kıyafeti giyerek tepkilerini dile getirmekte serbest oldukları belirtildi.

Açıklamada, “Tişörtlerinizi veya rozetlerinizi takın. Ortak insanlığımıza verdiğiniz tutkulu desteğinizle gurur duyuyoruz. Starbucks’ın herkesin haysiyet ve saygıyla muamele gördüğü misafirperver bir yer olduğunu asla unutmadan doğru olanı yapacağınıza inanıyoruz.” denildi.

Siyah toplumu destekleyen ürünlerin kullanımı yasaklanmıştı

ABD’li Buzzfeed’in perşembe günü yayımladığı habere göre, Starbucks yönetimi tarafından tüm çalışanlarına email atılarak siyah toplumu destekleyen tişört, rozet, etiket gibi mesaj içerikli ürünlerin kullanılmasının yasaklandığı bildirilmişti. 

Yasaklama kararında “bazı provokatörlerin Black Lives Matter (BLM) hareketinin temel değerlerini yanlış yorumladığı ve bazı durumlarda bölücülük için platform olarak kullandığı” gerekçe gösterilmişti.

AA – WASHINGTON