Sudan’da kadınların genital sakatlamaya maruz bırakılması yasaklandı

Sudan’da 30 yıllık Ömer el-Beşir döneminin ardından insan hakları, kadın hakları ve inanç özgürlüğünü genişleten yeni düzenlemelere gidildi.

Kadınların genital sakatlamaya maruz bırakılması yasaklanırken, din değiştirenlere yönelik idam cezası kaldırıldı.

Sudan’da 30 yıllık Ömer el-Beşir döneminin sonunu getiren gösterilere kadınların aktif katılımı dikkati çekti Fotoğraf: AA

Sudan’da eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in darbeyle görevine son verilmesinin ardından kurulan geçiş hükümeti, insan hakları, kadınlar ve dini konularda birçok köklü değişiklik getiren yeni düzenlemelere gitti.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Sudan Adalet Bakanı Nasreddin Abdulbari, devlet televizyonunda katıldığı programda, insan haklarına aykırı tüm yasaları kaldıracaklarını belirterek, kadın hakları ve inanç özgürlüğünü genişleten yeni kararlar aldıklarını söyledi.

‘Çıkarılan kanunlar devrimin iradesinin yansıması’

Eski rejim döneminden kalma insan haklarına aykırı onlarca yasa bulunduğunu belirten ve köklü değişikliklere gidilmesi gerektiğini dile getiren Abdulbari, geçen sene ağustos ayında imzalanan Anayasal Bildiri anlaşmasının gereklerine göre hareket ettiklerini, çıkarılan kanunların devrimin iradesinin yansıması olduğunu ifade etti.

Kadınların maruz kaldığı genital sakatlama yasaklandı

Buna göre, Müslüman olmayanların artık alkollü içki içmelerine izin verilecek. Kadınların bazen ölümüyle de sonuçlanabilen genital sakatlamaya maruz bırakılması yasaklandı. Din değiştirenlere yönelik idama varan cezalar da kaldırıldı.

Kadınlar artık çocukları ile beraber seyahat ederken evli oldukları erkeklerin ya da boşandıkları erkeklerin iznine ihtiyaç duymayacak.

‘Kimsenin bir şahıs ya da topluluğa sen kafirsin deme hakkı yoktur’

Tekfirciliği de yasakladıklarını belirten Nasreddin Abdulbari, “Kimsenin bir şahıs ya da bir topluluğa ‘sen kafirsin, dinden çıktın’ deme hakkı yoktur. Yarın bu, birinin diğerini öldürme hakkını doğurur. Bu kanunla ülke ve vatandaşın güvenliğini teminat altına aldık.” diye konuştu. Abdulbari, zinanın suç olmaktan çıkarıldığıyla ilgili basındaki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi ordunun müdahalesiyle sona erdi

1989 yılında bir askeri darbeyle iktidara gelen Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, 30 yıl sonra yine bir askeri müdahaleyle görevinden alınmıştı. Sudan’da, 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtı protestolara dönüşmesi üzerine ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti. Tutuklanan Ömer el Beşir’in ev hapsinde tutulduğu duyurulmuştu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Luis Moreno-Ocampo tarafından 2008 yılında hazırlanan iddianamede, el Beşir’in Darfur’daki iç savaşta soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işleme suçlamalarını yöneltmişti.

Darbenin ardından halk isyanını organize eden muhalif grupların iktidara getirdiği hükümet ile yönetime el koyan askerler 39 ay ülkeyi birlikte yönetecek.