Suriye’ye sınır ötesi yardım veto edildi

HABER MERKEZİ – Suriye’ye sınır ötesi yardımlar yapılmasına olanak sağlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının yenilenmesi, Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

BMGK’nin Suriye’ye sınır ötesi yardımlar yapılmasına olanak sağlayan kararı Almanya, Belçika ve Kuveyt tarafından oylamaya sunuldu. BM Güvenlik Konseyinde yapılan oylamada Rusya yardımların gönderildiği sınır kapılarının sayısının azaltılmasını istedi. Rusya, yapılan çeşitli tekliflere rağmen ikna edilemedi ve Çin ile Suriye’ye sınır ötesi yardımlar yapılmasına olanak sağlayan BMGK kararının yenilenmesini veto etti.

4 sınır kapısı yardım girişine kapatılacak

Karar yenilenemediği için 10 Ocak’a kadar herhangi bir önlem alınamazsa 2014 yılından itibaren yardım girişinin yapıldığı 2’si Türkiye’den olmak üzere 4 sınır kapısı kapatılacak. Suriye ve Ürdün arasındaki er-Remse sınır kapısı, Türkiye ile olan Babüsselame ve Babülhava sınır kapıları ve Irak ile olan El-Yarubiyye sınır kapıları yardımların girişi için kullanılıyordu.

Konseyin diğer üyeleri Suriye ve Ürdün arasındaki er-Remse sınır kapısının kapatılıp diğer üç kapının yardımlar için kullanılmaya devam etmesini teklif etti. Üyeler ayrıca kararın 1 yıllığına uzatılmasını da teklif etti. Ancak Rusya ve Çin bu teklifleri kabul etmedi. Rusya, hem Ürdün hem de Irak ile olan El-Yarubiyye sınır kapılarının kapatılmasını, Türkiye ile olan Babüsselame ve Babülhava sınır kapıların açık kalmasını teklif etti. Rusya ayrıca bu karar tasarının ise sadece 6 aylığına uzatılmasını istedi.

Ancak Rusya’nın karar tasarısı gerekli olan 9 oyu alamadığı için kabul edilmedi. BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun lehte oy vermesi gerekiyor. Daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

AA – BM