Suruç Katliamında yaşamını yitirenler anılıyor

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 genç, mezarları başında anılıyor.

Katliamın yaşandığı Suruç’ta yapılan anma etkinliğinde ise, polis katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını yırttı, mezarlık ziyaretini engelledi.

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde 33 kişinin yaşamını yitirdiği, 150 kişinin yaralandığı 20 Temmuz 2015 tarihindeki bombalı saldırının üzerinden 5 yıl geçti. Katliamda yaşamını yitirenler mezarları başında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde yapılan etkinliklerle anılıyor.

Suruç’ta anma etkinliği

Suruç’ta katliamın olduğu yerde açıklama yapıldı Fotoğraf: MA

Saldırının yapıldığı Suruç İlçesi’nde Amara Kültür Merkezi önünde sabah saatlerinden itibaren çok sayıda polis konumlandırıldı. Kültür merkezinin girişini tutan polis, buradan geçen herkesi üst aramasından geçirdi. Saldırının yapıldığı bahçede bir araya gelen onlarca kişi, yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

‘Anıt yapmamıza izin vermediler’

Bombalı saldırıda yaralanan Çağla Seven, grup adına açıklama yaptı. 5 yıldır adalet aradıklarını söyleyen Seven, burada bir anıt yapmalarına dahi izin verilmediğini belirtti. Katliamda yaşamını yitiren Çağdaş Aydın’ın kardeşi Yoldaş Aydın ise, tüm dünyanın Suruç’ta yaşamını yitirenleri alkışladığını ve hayatını kaybedenlerin düşlerinin gerçekleştiğini söyledi. 

Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının indirilmesini isteyen polis, fotoğrafları yırttı Fotoğraf: MA

Polis, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını yırttı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün konuşacağı sırada bahçeye giren polisler, katliamda yaşamını yitiren kişilerin fotoğraflarının indirilmesini istedi. Anma HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca’nın konuşmasıyla sürerken, polis kitleye müdahalede bulundu. Taşınan fotoğraflar yırtılarak yere atıldı. “Suruç için adalet” yazılı pankarta ise el konuldu. Yırtılan fotoğraflar yerden alınarak açıklamaya devam edildi. 

Fotoğraf: MA

Mezarlık ziyareti engellendi

Polis saldırısına tepki gösteren Uca, hayatını kaybedenlerin hayallerini gerçekleştireceklerini ve mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Buradan Suruç Aile Mezarlığı’na gitmek isteyen grup polis tarafından engellendi. Bunun üzerine mezarlık önünde oturma eylemi yapan aileler, “Suruç için adalet” sloganları attı. Mezarlık önünde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, özgürlük adına yola çıkanları yalnız bırakmayacaklarını söyleyerek, “33 canımızı kaybettik. Şu sözü veriyoruz; hayallerini gerçekleştireceğiz” dedi.

‘Mezarımızı neden ziyaret edemiyoruz?’

Ankara Katliamı’nda kızını kaybeden, Suruç Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan Hatice Çevik ise, “Mezarımızı neden ziyaret edemiyoruz?” diye sordu. Yapılanın zulüm olduğunu belirten Çevik, boyun eğmeyeceklerini kaydetti. 

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran da, katledilen arkadaşlarını anmaya ve hesap sormaya devam edeceklerini söyledi.

Suruç Katliamı anması İstanbul Fotoğraf: MA

İstanbul’da Gazi Cemevinde lokma dağıtıldı

İstanbul’daki İstanbul’daki anmalara çok sayıda gençlik örgütü üyeleri, HDP ve CHP’li bazı milletvekilleri de katıldı. Burada yapılan konuşmalarda, katliamın hesabının sorulacağı ve davanın peşini bırakmayacakları ifade edildi.  Daha sonra Gazi Cemevi’nde yaşamını yitirenler anısına lokma dağıtıldı. Burada okunan dualarla yaşamını yitiren 33 kişi anıldı.

Diyarbakır’da Veysel Özdemir ve Nazlı Akyürek’in mezarı ziyaret edildi

Katliamda yaşamını yitirenlerden Veysel Özdemir Diyarbakır’daki Yeniköy Mezarlığı’nda, Nazlı Akyürek ise 450 Evler’deki mezarı başında anıldı. Yeniköy Mezarlığı’nda yapılan anmaya, Özdemir’in ailesinin yanı sıra ESP Diyarbakır İl Örgütü ve SGDF, HDP, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) yöneticileri ile birçok kişi katıldı. Anmada, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı.

Anma nedeniyle mezarlık çevresinde zırhlı araçlar ve çok sayıda polis tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. Veysel Özdemir’in anne ve ablası, saldırının aydınlatılması için adalet arayışlarında olacaklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Özdemir’in hem yaşamını yitirmesi hem de doğum gününün aynı gün olması nedeniyle mezarı başında pasta kesildi. Buradan ayrılan grup, 450 Evler’de bulunan Nazlı Akyürek’in mezarına gitti. Burada da saygı duruşunda bulunan grup, mezarlığa karanfiller bırakarak etkinliklerini sonlandırdı. 

Fotoğraf: MA

Van’da Yunus Emre Şen mezarı başında anıldı

Katliamda yaşamını yitirenlerden Yunus Emre Şen de, Van’da Yeni Mahalle Mezarlığı’nda mezarı başında anıldı. Anmaya HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, Murat Sarisaç ile çok sayıda partili katıldı. Kobanê’deki acıyı bir nebze dindirmek için oraya gitmek isteyen gençlere yönelik bir katliam yapıldığını belirten Temelli, “Onlara mücadelemizden vazgeçmeyeceğimiz sözünü veriyoruz” dedi. Açıklamaların ardından Şen’in mezarına karanfil ve oyuncak bırakıldı. 

Hakkari’deki anmadan Fotoğraf: MA

Süleyman Aksu Hakkari’de anıldı

Katliamda yaşamını yitirenlerden İngilizce Öğretmeni Süleyman Aksu da Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ndeki mezarı başında oyuncak ve çiçeklerle anıldı.  Anmaya Aksu ailesi, HDP ilçe yönetimi ile arkadaşları katıldı.  Anmaya gelen grup, çevredeki çocuklara oyuncak, diğer ziyaretçilere de çiçek verdi.

‘Oğlum barış için oradaydı’

Anne Kudret Aksu, anmada şunları ifade etti: “5 yıl önce bugün 33 gencimiz Suruç’ta hayatını kaybetti. Sağ olduğumuz sürece 33 evladımızı unutmayacağız. Adalet ve barış istiyorum. Oğlum İngilizce öğretmeni ve devletin öğretmeniydi. Suruç’taki patlamada oğlum hayatını kaybetti. Bir anne olarak annelerin yüreği daha fazla yansın istemiyorum. Benim oğlum barış için oradaydı. Annesi olarak oğlumun barış talebi benim de talebimdir.”

Fotoğraf: MA

Erol,  Devrim ve Barutçu Muş’ta anıldı

Katliamda yaşamını yitirenlerden Evrim Deniz Erol, Serhat Devrim ve Med Ali Barutçu ise Muş’ta mezarları başında anıldı. Anmaya HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, SGDF üyeleri, ESP yöneticileri katıldı. Saygı duruşunun ardından mezarlara karanfil bırakıldı.

Kaynak: MA