Taliban Kabil’e girdi, Afganistan Cumhurbaşkanı ülkeyi terk etti

Taliban’ın başkent Kabil’e girişiyle birlikte Afganistan’da yönetimin devri için hazırlıklar yapılırken, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Taliban’ın başkent Kabil’e girmesinin ardından Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin, saatler içerisinde istifa edip yönetimi devredeceği ve Taliban liderliğinde geçiş hükümeti kurulacağı belirtiliyordu. Kısa süre sonra da Gani’nin istifa ettiği haberi geldi.

Tolo News’in haberine göre Gani ülkeyi terk etti.

Türkiye personelini çekiyor

Haber kaynaklarında, Taliban’ın Kabil’e de giriş yapmaya başladığı ve Türkiye’nin tüm askeri ve sivil personelini Kabil’den çekme kararı aldığı, bu kararın Kabil Havalimanı’nda bulunan 600 askeri kapsayıp kapsamadığının ise bilinmediği duyuruldu.

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği de sanal medyadan yaptığı duyuruda, Afganistan’dan ayrılmak isteyen vatandaşların kendileri ile temasa geçmelerini istedi.

Taliban’ın aynı zamanda, ülkenin tüm sınır geçişlerini de kontrol altına aldığı belirtildi.

Kabil’de Taliban’a hazırlık

Öte yandan gazeteci Erkin Öncan, Kabil’de Taliban’a hazırlık görüntülerini paylaştı. Öncan, Afgan komutanlardan birinin Kabil’in eteklerinde tüm tugayı personel ve teçhizatla birlikte teslim eden belgeyi imzaladığını gösteren görüntüleri de paylaştı.

Raşit Dostum’un villasına baskın

Öte yandan Taliban, Türkiye ile yakın bağlantısı da bulunan Raşit Dostum’un evini ele geçirdi ve yağmaladı. Görüntülerde altın varaklı koltuklara oturan Taliban mensupları, altın işlemeli çaydanlık ve diğer eşyaları incelediği görülüyor.

İngiliz Daily Mail gazetesi, Dostum’un Taliban’ın lüks villaya giriş yapmadan önce kaçmış olabileceğini yazdı.

Papa’dan diyalog çağrısı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Afganistan’daki çatışmayı sona erdirmek için diyalog çağrısında bulunarak, bölgede halkın barış, güvenlik ve karşılıklı saygı içinde yaşayabileceğini söyledi.

Papa’nın çağrısı, Taliban militanlarının bugün başkent Kabil’e girmesi ve ABD’nin büyükelçilikteki diplomatları helikopterle tahliye etmesinin ardından yaptığı konuşma sırasında geldi.

Afganistan’da çok az sayıda Hristiyan var ve bunların neredeyse tamamı elçiliklerdeki yabancılar veya yardım görevlilerinden oluşuyor.

Pakistan sınırı kapattı

Öte yandan Afganistan’ın komşusu Pakistan’ın, ülkenin kuzeybatısındaki önemli bir sınır geçiş noktası olan Torkham sınırını kapattığı açıklandı.

Maas: Tüm senaryolara hazırlıklıyız

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Kabil’deki Alman Büyükelçiliği personelini mümkün olan en kısa sürede tahliye etmeyi planladıklarını açıkladı. Bild am Sonntag’a konuşan Maas, personelin güvenliğinin en öncelikli konu olduğunu vurguladı. Maas, “İnsanlarımızın Taliban’ın eline geçme riskini alamayız. Tüm senaryolar için hazırlıklıyız” ifadelerini kullandı.

Bild am Sonntag, Pazartesi günü hava kuvvetlerine ait bir uçağın ülkedeki Alman vatandaşlarını çıkartmak için bölgeye gönderileceğini bildirdi. Afganistan’da halen 30 elçilik çalışanı ve aralarında yardım ve kalkınma kuruluşu çalışanlarının da bulunduğu 80 Alman vatandaşı daha bulunuyor.

MA / HABER MERKEZİ