Tatlıoğlu: En önemli ekonomik tehdit Merkez Bankası’nın rezerv meselesi

İYİ Parti Grup Başkanı Tatlıoğlu, Cumhuriyet tarihinde Türkiye’nin karşılaştığı en önemli ekonomik tehdit ve felaket derecesindeki problemin bugün Merkez Bankası’nın rezerv meselesi olduğunu söyledi.

Tatlıoğlu, Biden’in “Ermeni soykırımı” ifadesine tepki göstererek, “Kabul edilemez, İYİ Parti olarak reddediyoruz.” dedi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, TBMM’de basın toplatışı düzenledi. ABD Başkanı Biden’in “Ermeni soykırımı” ifadesine tepki gösteren Tatlıoğlu, “Bu açıklama ve 1915 olayları ile ilgili soykırım iddiaları tarihi gerçeklerden kopup hukuki zeminden savrulmuştur ve kabul edilemez, İYİ Parti olarak reddediyoruz.” dedi.

Son “soykırım iddiasının” NATO ortağı ABD’den gelmesinin ayrıca ilgi çekici olduğunu belirten Tatlıoğlu, “Bu karar siyasidir Türkiye duruşunu her zamanki gibi gösterecektir.” şeklinde konuştu.

‘Felaket derecesindeki problem Merkez Bankası rezerv meselesidir’

İktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek devam eden Tatlıoğlu, Cumhuriyet tarihinde Türkiye’nin karşılaştığı en önemli ekonomik tehdit ve felaket derecesindeki problemin bugün Merkez Bankası’nın rezerv meselesi olduğunu söyledi. Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

“Bu sadece bir rezerv eksilmesi değildir, bu sadece bir döviz satışı değildir. Bu kamuoyundan saklanarak Türkiye’nin birikiminin elden çıkarılması ve Türkiye’nin bu nedenle bir milli güvenlik açığıyla karşı karşıya olasıdır. Bu 128 milyar dolarlık satışın temel olarak nasıl yapıldığını hangi fiyatlarla kimlere yapıldığı şeklindeki normal bilgileri istiyoruz. Normal olarak Merkez Bankası’nın web sitesinde gösterdiği akışın bugün itibarı ile yenilenmesini istiyoruz.”

‘Türkiye’yi yönetenlerin sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz’

Eğer Türkiye’nin normalde 30 milyar dolarlık artı rezerve ulaşmak istemesi halinde, 90 milyar dolarlık döviz alım mecburiyeti olduğuna işaret eden Tatlıoğlu, “Bugün bunu almaya kalktığınızda doların 15 liranın üzerine çıkacağı herkesin malumudur. 190 milyar dolarlık özel sektör dış borcu, 60 milyar dolarlık eksi rezerv 30 milyar dolar civarında cari açık dikkate alındığında Türkiye’nin 180 milyar dolarlık döviz girişine ihtiyacı var. Dolayısıyla bu satış stratejisine karar veren ve bunu onaylayanların siyasi sorumluluğu yerine getirmelerini gerekiyor. Türkiye’yi yönetenlerin bu sorumluluklarının gereğini yerine getirmelerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Merkez Bankası Başkanı keşke ramazan sohbetiyle geçiştirseydi’

Yeni Merkez Bankası Başkanının televizyon ekranlarından konuştuğunu belirten Tatlıoğlu, “Keşke çıkmasaydı, ramazan sohbetiyle geçiştirseydi diye düşünüyoruz. Çünkü ifadeleri ile kamuoyunun beklentileri arasında bir irtibat yok, tamamen kafa karıştırmaya çalışan bir açıklama dışında bir şey görmedik.” dedi.

‘Belediyelerde insan kaçakçılığı yaşandığını görüyoruz’

Belediyeler aracılığıyla yurtdışına insan kaçakçılığı yapıldığı gündemine değinen Tatlıoğlu, “Bu çirkinliğin ve kanunsuzluğun yaşandığını görüyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi Mart, Mayıs ve Temmuz 2019’da spor kulüpleri ile düzenlediği protokol ve yurtdışı seyahatlerinde 162 kişi gri pasaportla yurtdışına çıkmış ve bunlardan 48’i geri dönmemiş.” dedi.

İçişleri Bakanlığına çağrı

Büyükşehir Belediyesinin bürokratlarının bu işte aynı kişilerle irtibatlı olarak aracılık yaptıklarını ve organize ettiklerini söyleyen Tatlıoğlu, “Bursa Büyükşehir Belediyesindeki konunun hızla üzerine gidilmesi ve şehri sorunlar içerisinde olan belediyelerin hızla idari bir soruşturma ile gerekli işlemlerin yapılmasına İçişleri Bakanlığını davet ediyoruz. Cinayetten sonra katil arayan bir idare var.” şeklinde konuştu.

‘Kripto paralara ilişkin denetleyici mekanizma oluşturmaması hayret verici’

Bir diğer meselinin de Kripto paralarıyla Türkiye’de büyük vurgun olduğunu belirten Tatlıoğlu, “Kripto para, dijital para ve günümüz para sistemleri ile ilgili bütün dünyanın gündeminde iken Türkiye’nin ciddi bir denetleyici mekanizma oluşturmaması hayret vericidir.  Devlet, hukuksuzluk olmasın diye varolan bir kurumdur.” dedi.

Yeni1Mecra