Timtik ve Ünsal’a ölüm orucunu sonlandırması çağrısı

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunu sürdüren avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a aralarında gazeteci, yazar, siyasetçilerin de bulunduğu bin 273 kişi ölüm orucunu sonlandırma çağrısında bulundu.

Açıklamada, Timtik ve Ünsal’ın sağlık bakımından kaygı verici ölümcül bir döneme girmiş olduklarına dikkat çekildi.

Avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik

Avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, tutuklu bulundukları cezaevinde “Adil yargılanma hakkı” talebiyle 5 Şubat’ta başlattıkları açlık grevini 5 Nisan Avukatlar Günü’nde ölüm orucuna dönüştürdü. Ölüm orucuna devam eden Timtik ve Ünsal için aralarında yazar, aydın ve gazetecilerin de bulunduğu bin 273 kişinin imzasının bulunduğu ortak açıklama yayımladı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre, bin 273 kişinin imzasının bulunduğu ortak açıklamada, “Ölüm orucundaki avukatların adil yargılanma talebi yasal, meşru bir taleptir” denilerek, ölüm orucunda yaşamını yitiren Mustafa Koçak, Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek hatırlatıldı. 

‘Sağlık bakımından kaygı verici ölümcül bir döneme girdiler’

Timtik ve Aytaç’ın sağlıkları bakımından kaygı verici ölümcül bir döneme girmiş bulunduklarına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“12 Eylül 2017 tarihinde gözaltına alınıp tutuklanan Timtik ve Ünsal, yaklaşık bir yıl sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından ilk duruşmada, delil durumu da dikkate alınarak tahliye edilmişlerdi. Ancak itiraz üzerine bir gün sonra tekrar yakalanmalarına karar verilmiş, tahliye kararı veren mahkeme heyeti hukuka aykırı olarak dağıtılmış ve yerine başka yargıçlar atanmıştır.”.

‘Adli yargılama evrensel bir haktır’

Açıklamada, adil yargılanma ve savunma hakkının yasaların ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin dokunulamaz saydığı, toplumun tüm bireylerini yakından ilgilendiren evrensel haklar olduğuna işaret edildi.

Timtik ve Ünsal’a ölüm orucunu sonlandırması çağrısının yapıldığı açıklamada şöyle denildi:

“Bizler Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın temyiz aşamasındaki dosyalarının öncelikli olarak ele alınıp adil bir şekilde incelenmesi ve müvekkilleri Helin, İbrahim ve Mustafa’nın dava dosyalarının kamuoyunun tanıdığı bağımsız hukukçular tarafından incelenerek sonucun kamuoyu ile paylaşılması için çalışacağımızı beyan ediyor ve kendilerinden ölüm orucunu sonlandırmalarını, hepimizin ihtiyacı olan hukuk mücadelesine sağlıklı bir şekilde tekrar geri dönmelerini istiyoruz.”