TİP Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay Meclis Genel Kurulu’nu terk etti

Barış Atay – Erkan Baş

HABER MERKEZİ – Suriye’nin İdlib kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) hava saldırısı sonucu en az 36 askerin hayatını kaybetmesinin ardından AKP, Meclis’te kapalı oturum dayattı. İç tüzük’e göre TBMM’nin kapalı oturum kararı olmamasına rağmen oturumun kapalı yapılamayacağını dile getiren Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay’ın itiraz talebi reddedildi. TİP’li vekiller, basın toplantısı yapmak üzere Genel Kurul’u terk etti.

Toplantı başlarken konuya ilişkin bir sosyal medya paylaşımı yapan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “TBMM’nin kapalı oturum kararı yok! AKP ‘görüşme kapalı yapılsın’ önerisi yapacak. Bunun karar olarak haberleştirilmesi ‘zaten böyle olması gerekiyor’ fikrini yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Neyi kimden saklıyorsunuz? Ölen yoksul emekçi çocukları ne konuşulduğunu da bilmeli” demişti.

“Kapalı oturum yapılıp yapılmayacağına dair usul tartışmasını bile açık olarak yapmaya cesaret edemediler. Halktan gizleyerek halka rağmen halkın geleceğine karar vermek ancak halktan korkanların yapabileceği bir iştir” diyen Baş, “Kapalı oturum kararını kabul etmediğimiz için Genel Kurul’u terk ettik.” dedi.