Trump bırakmaya niyetli görünmüyor: Seçimi kaybedersem ne olacağını göreceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’daki seçimleri kaybetmesi halinde iktidarı barışçıl bir şekilde devredip devretmeyeceğine dair soruya “Ne olacağını göreceğiz” yanıtını verdi.

Trump’ın sonuçları kabul etmeyebileceğini açıkça söylemesi, ABD’de ‘faşizm’ tepkisine yol açtı.

ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerini Demokrat rakibi Joe Biden’ın kazanması halinde seçim sonuçlarını tanımayacağını söyledi. Trump, kaybetmesi halinde iktidarı ‘barışçıl bir şekilde teslim edip etmeyeceğine’ ilişkin soruya doğrudan yanıt vermeyi reddederek, “Ne olacağını göreceğiz” dedi.

ABD Başkanı, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Playboy dergisinin Beyaz Saray muhabiri Brian Karem’in “Seçimden sonra iktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesini garanti ediyor musunuz?” sorusuyla karşılaştı.

Trump, korona virüsü krizi nedeniyle posta yoluyla kullanılacak oylarda hile yapılacağı iddiasını yineleyerek şu yanıtı verdi: “Ne olacağını göreceğiz, bunu biliyorsunuz. Oy pusulaları konusunda bir süredir güçlü şikâyetlerim var ve pusulalar bir felaket.”

Trump, Karem’in “Bunu anlıyorum ama insanlar isyan halinde. Barışçıl bir iktidar geçişini garanti ediyor musunuz?” diye ısrar etmesi üzerine de geri adım atmadı. Posta yoluyla oy kullanılmaması halinde seçimi kendisinin kazanacağını savunan Trump, “[O] Pusulalardan kurtulun ve barışçıl bir – esasında geçiş olmayacak. Devamlılık olacak. Pusulalar kontrolden çıktı. Bunu biliyorsunuz. Bunu herkesten iyi kim biliyor, biliyor musunuz? Demokratlar bunu herkesten iyi biliyor” dedi.