TTB: Bir an önce çadır dağıtımı yapılmalı

Elazığ’daki depreme ilişkin açıklama yapan Türk Tabipler Birliği (TTB), bir an önce hasar tespit çalışmalarının başlatılması ve başta köyler olmak üzere dışarıda olan yurttaşlara mevsim şartlarına uygun çadır dağıtımının yapılması gerektiğini belirtti.

Olası salgın hastalıklara karşı ise sağlıklı yiyecek, su ve barınma ihtiyaçlarının sağlanmasının önemli olduğunu bildiren TTB, ihtiyaç duyulduğu anda tüm hekimlerin göreve hazır olduğunu belirtti.

Türk Tabipler Birliği (TTB), merkez üssü Elazığ’ın Sivrice İlçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depreme ilişkin yaptıkları incelemenin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan yazılı açıklamada, TTB ve tüm hekimlerin ihtiyaç duyulduğu anda her zaman göreve hazır olduğu belirtildi.

Açıklamada, deprem sonrasında aralarında TTB Merkez Konseyi üyesinin de bulunduğu TTB Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu’ndan bir ekibin deprem bölgesine ulaştığı ifade edildi. Ekibin bölgede incelemelerde bulunduğunun kaydedildi açıklamada, ekibin hızlı değerlendirme faaliyeti gerçekleştirdiği ifade edildi.

Ekibin bu kapsamda Sivrice İlçesi’ndeki hekimler ve Elazığ Tabip Odası, Elazığ Şehir Hastanesi, AFAD ve Elazığ Valiliği kriz masası yetkilileri ile görüştüğünün kaydedildiği açıklamada, yapılan incelemelerin sonuçları paylaşıldı.

‘Destek olacak sağlık çalışanları görevlendirilmelidir’

Başta İstanbul ve çevre illerden olmak üzere çok sayıda AFAD, UMKE ve sağlık ekibinin bölgede çalıştığının belirtildiği açıklamada, “Şu anda herhangi bir hekim ya da sağlık çalışanı gereksinimi yoktur. Ancak yaşanılan travmanın bölgedeki sağlık çalışanlarını da etkilediği göz önüne alınarak yerlerini alabilecek ve/veya destek olacak sağlık çalışanları görevlendirilmelidir. Gerektiğinde TTB bu konuda görev almaya hazırdır.” denildi.

‘Hastanelerde tespit edilen hasar bulunmuyor’

Hastanelerde ve diğer sağlık kurumlarında tespit edebildikleri herhangi bir hasar bulunmadığının ifade edildiği açıklamada, “Sağlık gereksinimlerinin karşılanması noktasında şu anda tespit ettiğimiz herhangi bir eksiklik yaşanmamaktadır. TTB sürecin takipçisi olmaya devam edecektir.” diye kaydedildi.

‘Binalarda bir an önce hasar tespit çalışmalarına başlanmalı’

Açıklamada, yaşanan şiddetli deprem nedeniyle yurttaşların halen sokaklarda yaşadıkları, tedirgin oldukları, korku nedeniyle evlerine giremediklerinin gözlemlendiğine dikkat çekildi. Açıklamada, bu nedenle binalardaki hasar tespit çalışmalarına bir an önce başlanılarak olası artçı depremler nedeniyle yaşanılabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi istendi.

‘Çadır dağıtımı bir an önce yapılmalıdır’

Başta köyler olmak üzere şu anda dışarıda olan yurttaşlara mevsim şartlarına uygun çadır dağıtımının bir an önce yapılması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “Tüm süreç boyunca kamuoyu doğru bilgilendirilerek dezenformasyonun önüne geçilmelidir.” denildi.

‘Koordinasyonsuzluğun önüne geçilmeli’

Çok geniş bir bölgeyi etkileyen şiddetli deprem nedeniyle psikososyal destek için gerekli hazırlıklar yapılmasının istendiği açıklamada, “Farklı kurumlardan çok sayıda ekibin bölgede olduğu gözlemlendiğinde olası koordinasyonsuzluğun önüne geçilmelidir.” diye kaydedildi.

‘Toplanan yardımlar ve alınan deprem vergileri uygun harcanmalı’

Açıklamada, deprem ülkesi gerçekliğinin unutulmadan deprem için toplanan yardımlar ve alınan deprem vergisinin uygun biçimde harcanması istenerek, “Binalar depreme uygun hale getirilmelidir. Depremle ilgili toplum bilinçlendirilmeli, deprem öncesi, anında ve sonrasında yapılacaklara ilişkin eylem planları etkin biçimde hazırlanmalıdır.” diye belirtildi.

‘Sağlıklı yiyecek, su temini ve barınma ihtiyaçları sağlanmalı’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“TTB olarak olağan dışı durumlarda çocuk, kadın, engelli, hamile, kanser ve yoğun bakım hastalarının özel bakım ve dikkat gerektirdiğini; sağlıklı yiyecek, su temini ve barınma ihtiyaçlarının sağlanmamasının salgın hastalıklara neden olabileceği için halk sağlığı açısından önemli olduğunu; zorunlu olmadıkça iletişim araçlarının kullanılmaması gerektiğini; doğalgaz ve tüp gaz vanaları ile elektrik sigortalarının kazalara neden olabileceği için kapalı tutulması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.”