TTB, Hindistan’dan yurda girişte uygulanan karantinanın kaldırılmasını eleştirdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kovid-19 virüsünün Delta varyantı yayılırken bu varyantın kaynağı Hindistan’dan ülkeye girişlerde uygulanan karantinanın kaldırılmasını eleştirdi.

TTB, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla, İçişleri Bakanlığı tarafından bugün yayımlanan, 1 Temmuz’dan itibaren uygulanacak önlemlerle ilgili yönetmelikte geçen, çeşitli ülkelerden yurda girişte karantina uygulamasının kaldırılması kararı konusunda uyarıda bulundu.

Delta varyantı yayılırken, bu varyantın kaynağı olarak gösterilen Hindistan’dan ve bazı diğer ülkelerden yurda girişlerde karantina önleminin kaldırılmasına dikkat çeken açıklamada, “Delta varyant sayıları artıyorken kararlar hangi bilimsel kriterlere göre alınmaktadır?” sorusu soruldu.

TTB’nin açıklaması şöyle:

“Varyant açısından riskli Rusya, İngiltere gibi ülkelere karantina önerilirken; bugün illere yazılan yazı ile karantina kararı olan Hindistan gibi ülkelerden bu önlemin kaldırıldığını görüyoruz. Delta varyant sayıları artıyorken kararlar hangi bilimsel kriterlere göre alınmaktadır?”

Yeni1Mecra