TTB Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına tepki

20 Kasım Cuma günü DTK operasyonu kapsamında gözaltına alınanlar arasında yer alan TTB Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına TTB’den tepki geldi.

4 gündür gözaltında olan ve bu akşam tutuklandığı öğrenilen Gökalp ile ilgili olarak Türk Tabipleri Birliği’nden açıklama geldi.

Açıklamada Gökalp’in kurmaca tanık ifadeleri ve uydurma delillerle tutuklandığı, derhal serbest bırakılması gerektiği vurgulandı.

TTB’nin yaptığı açıklamada şu detaylar yer aldı:

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp 20 Kasım Cuma günü sabah saat 05.00 sularında gözaltına alınmıştır. Dr. Şeyhmus Gökalp adresi ve işyeri bilinen bir hekim olarak savcılığa çağrılması halinde ifade verebilecek durumdayken, insani hakları gözetilmeden sabahın erken saatlerinde yapılan bu işlemi kınıyoruz. Bu işlem vicdana aykırıdır.

3 gün gözaltında kalması akıl tutulmasıdır

Pandemi döneminde hekimlerin izinleri, istifaları ve emekliliklerine bile yasak getirilirken, bir hekim olan Dr. Şeyhmus Gökalp’ın sağlık hizmeti vermekten alıkonularak 3 gündür gözaltında tutulması akıl tutulmasından başka bir şey değildir.

Pandemi döneminde gözaltı ortamının koşulları da göz önüne alındığında, Dr. Şeyhmus Gökalp ve beraberindekiler sağlık sorunları yaşamaları halinde sorumluluk bu işlemleri yapanların olacaktır.

Gözaltındaki kişiler koronavirüse yakalanmıştır

Daha önce de benzer gözaltılarda da gözaltına alınan kişilerin COVID-19 hastalığına yakalandığı unutulmamalıdır.

Dr. Şeyhmus Gökalp iyi hekimlik değerlerine sahip ve onurlu bir hekim olarak, kurmaca tanık ifadeleriyle ve düzmece delillerle lekelenemeyecek bir geçmişe sahiptir.

Konuyla ilgili olarak Dünya Tabipleri Birliği bilgilendirilmiştir ve Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp’in avukatlarıyla yaptığı görüşmeler tarafımızca raporlanmıştır.

Bugün savcılığa sevk edilmesi beklenen Yüksek Onur Kurulu üyesi olan meslektaşımız Dr. Şeyhmus Gökalp’ın en kısa sürede ailesine, çocuklarına kavuşması temennimizdir.

TTB olarak sonuna kadar yanındayız

Suçsuz olan Dr. Şeyhmus Gökalp’in insani ve hukuki haklarının savunusunda Türk Tabipleri Birliği ve Diyarbakır Tabip Odası olarak sonuna kadar yanındayız.

Buradan kamuoyuna ve yetkili mercilere sesleniyoruz. Türkiye’de karanlık gölgelerin yalancı tanık ifadeleri fabrikasyonuna, onurlu insanların haklarını düzmece dosyalarla çiğnenmesine, hekimlerin görevlerini yapmalarının hukuki normlar dışına çıkarak engellenmesine her zaman karşı çıktık ve bu konudaki mücadelemizde kararlıyız.

yeni1mecra