TTB, Sağlık Bakanı ile görüştü: Sağlık çalışanları için rutin test yapılacak

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir araya geldi. Adıyaman, bakanın riskli bölgelerde çalışan sağlık çalışanları için rutin test yapılması için talimat verdiğini açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof Dr. Sinan Adıyaman ve TTB Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlem Azap, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü.

Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen iki buçuk saatlik görüşmenin ardından Adıyaman ve Azap, bakanlık önünde açıklama yaptı.

İlk olarak konuşan Adıyaman, TTB Merkez Konseyi, TTB Uzmanlık Dernekleri Eş Güdüm Kurulu ve Uzmanlık Dernekleri’nden oluşan bir kurul olarak Sağlık Bakanlığı ile yapmak istedikleri görüşme talebinin de önümüzdeki günlerde gerçekleşeceği bilgisini verdi.

TTB’ye yapılan baskılar

TTB olarak pandeminin Türkiye toplumunda oluşturduğu zararı görmeye ve yaşanan eksiklikler noktasında Koca’yı uyarmaya devam edeceklerini ilettiklerini kaydeden Adıyaman:

“TTB her zaman sağlık çalışanları ile beraber olmaya devam edecek. İl Hıfzıssıhha Kurullarındaki Tabip Odası temsilciliklerine de değindik.”

“Bildiğiniz gibi İç İşleri Bakanlığı’ndan gelen birtakım yazılar kurula toplantı yapılmış gibi imzaya açılıyor. Bazı tabip odalarımızın bunları imzalamadığı için kuruldan çıkarıldıklarını söyledik. Bunun sakıncalarına değindik ve bu konuda girişimde bulunması gerektiğini ilettik.”

“Bunun dışında il tabip odası yöneticilerimize, yaptıkları açıklamalardan dolayı birtakım baskıların olduğunu biliyoruz, savcılıklardan çağrıldıklarını ve ifade alındıklarını biliyoruz. Bu konudaki sıkıntılarımızı kendisine ilettik. Kendisi bu konuda haberinin olmadığını söyledi biz de bunun takipçisi olacağımızı belirttik” ifadelerini kullandı.

‘Verilerin farklı olduğunu söyledik’

Yapılan açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adıyaman, Kovid-19 vaka sayılarına dair bakanlık tarafından paylaşılan verilere dair de bir görüşmenin olup olmadığına yönelik soruya:

“Evet bu konuda tabloda verilen rakamların tamamen farklı olduğunu söyledik. Sayın bakan, kendisine göre bir takım açıklamalarda bulundu ama biz yine sahadan kendimize gelen bilgiler doğrultusunda o rakamların çok da inandırıcı olmadığını düşündüğümüzü ve aynı zamanda birçok şehrin vali ve belediye başkanlarının yaptığı açıklamalardan bunu çıkardığımız söyledik. Bize gelen verileri açıklamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Adıyaman, ayrıca Koca’nın, yaptıkları riskli bölgelerde çalışan tüm sağlık çalışanları için rutin test yapılması önerisine de sıcak baktığını belirtti.

Adıyaman, “Bu konuda bizim yanımızda hemen talimat verdi. Genel kapanma konusunda ise bir şey söylemedi zaten bizim de bu konuda bir ısrarımız yok” dedi.

MA