TTB’den ‘ışık’ eylemiyle ‘ortak ses çıkarma’ çağrısı

TTB Merkez Konseyi, pandemiye karşı yeterli önlem alınmamasına karşı “Sağlık çalışanları tükendikçe karanlık çöküyor” diyerek, bugün itibariyle 21.00’da ışık açıp kapama eylemini başlatıyor.

TTB, tüm sağlık çalışanlarını ve halkı “ışık” eylemiyle ortak ses çıkarmaya, tek yürek olmaya çağırdı.

Fotoğraf: TTB

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, “eylemlilik” programına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Salgının tüm yıkıcı etkisi ile devam etiğine dikkat çekilen açıklamada, “Her gün meslektaşlarımızı COVID-19 nedeniyle kaybediyoruz. Salgına karşı yeterli önlem alınmaması, etkili bir mücadele yürütülmemesi ve salgınla mücadelenin yalnızca sağlık kurumları ve sağlık çalışanları üzerinden yapılması nedeniyle tükendik!” denildi.

‘Tükendiğimiz hep birlikte güçlü bir şekilde dile getirmek için başlatıyoruz’

Açıklamada, TTB Merkez Konseyi’nin “tükendiğimizi hep birlikte güçlü bir şekilde dile getirmek, tükenmeden, ölmeden, emeğimizin hakkını alarak çalışabileceğimiz bir sağlık ortamı için” hazırladığı eylem programının bugün başlatılacağı belirtildi.

‘Kara tabloyu paylayacağız’

65 tabip odasının imzası ile “Covid-19 Meslek Hastalığı Kabul Edilsin” gazete ilanı ile kamuoyuna bu taleplerinin açıklandığının kaydedildiği açıklamada, “Pandeminin 8. Ay Raporu” ile “kara tablonun” paylaşılacağı belirtildi.

‘Yasa taslağımızı hazırladık’

Yönetemeyenlerin pandemiyi getirdiği aşamayı ve önerilerini bir kere daha açık bir şekilde kamuoyuna açıklayacaklarına işaret edilen açıklamada, “Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için yasa taslağımızı da hazırladık. Tüm illerden sağlık çalışanlarının taleplerini de mektuplar ve videolar ile Sağlık Bakanlığı’na ileteceğiz.” denildi.

5 gün boyunca saat 21.00’da ışık açıp kapama eylemi yapılacak

Açıklamanın devamında eylem programına ilişkin şu bilgiler verildi: “Pandeminin başlangıcında her gün saat 21.00’da sağlık çalışanlarını alkışlayan ve sonrasında taleplerini görmezden gelenlere ‘Alkış değil haklarımızı istiyoruz’ demek için, ‘Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor’ diyerek bugün itibariyle başlayıp 5 gün boyunca 21.00’da ışık açıp kapama eylemi gerçekleştireceğiz.”

Ses çıkarmaya çağrı

Bu ışıkların birer uyarı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Taleplerimizin karşılanmaması halinde eylemliliklerimizi yaygınlaştıracağımızın, ülkemizdeki 1 milyon 60 bin sağlık çalışanının GÖREVE zorlanmış olacağının bilinmesini istiyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını ve halkımızı ortak ses çıkarmaya, tek yürek olmaya çağırıyoruz.” denildi.