Tunceli Belediyesi haciz nedeniyle maaş ödeyemiyor

Tunceli Belediyesinin maaş, vergi, resim, harç hesaplarına SGK Tunceli İl Müdürlüğü tarafından haciz konuldu.

Fotoğraf: MA

SGK Tunceli İl Müdürlüğü, bir kısmı kayyım döneminden kalan borçlarından dolayı Tunceli Belediyesi’nin iki gün önce maaş, vergi, resim, harç hesaplarına haciz koydu. Belediye hesapları da bankalar tarafından bloke edildi. Konuya ilişkin belediyede açıklama yapan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, SGK primlerini ödeyemediklerini belirtti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Belediyenin borçlarından kaynaklı çalışanların maaşlarını ödeyemediklerini ifade eden Maçoğlu, tüm resmi kurumlara bildirmelerine rağmen SGK tarafından hesaplarına haciz konulduğunu belirtti. Bu uygulamayı hukuksuz olarak değerlendiren Maçoğlu, Belediye Kanundaki maddelere dikkat çekti.

Belediye Kanuna göre de böyle bir uygulamanın olamayacağını söyleyen Maçolu, SGK’nın hukuku tanımadığını, haciz ile belediyeyi işlevsiz bırakmayı amaçladığını belirtti.

‘5 buçuk milyon borç kayyıma ait’

Yaptıkları tüm resmi girişimlere rağmen hesaplara konulan haczin kaldırılmadığını kaydeden Maçoğlu, bunun belediyeye ekonomik bir yaptırım olduğunu söyledi. Maçoğlu, “Haciz konulan borç 10 milyon civarındadır. Bu borçların 8 ayı ortalama 4 buçuk milyonu bize ait. 11 ay da 5 buçuk milyon civarında kayyıma aittir. Bu borç kayyım döneminde hiçbir şekilde haciz edilmemiştir” dedi.