Türkiye’de koronavirüs tedbirleri

Türkiye’de 11 Mart günü ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından ülke genelinde tedbirler alınmaya devam ediliyor.

Bütün okullar iki hafta tatil edilirken, özel ve kamu alanlarındaki çok sayıda etkinlik iptal edildi ya da ertelendi.

Vatandaşların dezenfekte ürünlere ve gıda ürünlerine talebi arttı.

İstanbul’da İETT otobüsünde yapılan dezenfekte çalışmasından – İBB

Çin’in Vuhan eyaletinde 12 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünyaya yayılmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 179’u Çin’de olmak üzere dünya genelinde 5 bine yaklaştı. Dünyada salgının hızla yayılması ve vaka sayısının her geçen gün artması üzerine Dünya Sağlık Örgütü “Pandemi” (küresel salgın) ilan etti. Dünya genelinde 130 bini aşkın vakanın tespit edildiği belirtiliyor.

Türkiye’de 11 Martta başlayan hareketlilik sürüyor

Türkiye’de de 11 Mart günü koronavirüs taşıyan ilk vakanın tespit edilmesinin ardından bugün de ikinci vakanın tespit edildiği resmi olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk vakanın tespit edildiği açıklamasının ardından ülke genelinde yaşanan hareketlilik devam ediyor.

Özel ve kamusal alandaki etkinlikler iptal edildi

Özel ve kamusal alanda, çok sayıda etkinlik iptal edildi bazı etkinlikler ise ertelendi. Bir çok yerde dezenfekte çalışmaları yoğunlaştırıldı. Kentlerde vatandaşların dezenfekte ürünler, kolonya ve gıda talebine ilişkin artan talebi üzerine marketlerde yoğunluk yaşandı. Bazı marketlerde bazı ürünler kısa sürede tükendi.

Cumhurbaşkanlığ külliyesinde ülke geneli için kararlar alındı

Dün koronavirüse karşı alınacak tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı külliyesinde bakanlar ve ilgili kurumların katılımıyla yapılan toplantının ardından ise ülke genelinde alınan bir dizi tedbir kararı açıklandı.

Bütün okullarda tatil ilan edildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında aldıkları tedbirlere ilişkin açıklama yaptı. Selçuk, toplantıda öğrenciler, öğretmenler ve velilerin sağlığı için ülke genelindeki bütün okulların 16 Mart’tan 30 Mart’a kadar 2 hafta süreyle tatil edilmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

İki haftalık tatilde öğrencilerden ilk bir haftayı evlerinde istirahat ederek geçirmelerini rica eden Selçuk, 23 Mart gününden itibaren sunacakları alternatifler üzerinden, evdeki uzaktan eğitim süreçlerinin başlayacağını kaydetti. Selçuk, öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için gereken her türlü senaryoların hazır olduğunu söyledi.

Öğretmenler de ara tatilde okula gitmeyecek

Selçuk, tatil süresince öğretmenlerin okula gidip gitmeyecekleri sorusu üzerine, “Bu durum olağanüstü bir durum. Öğretmenlerimizin okullarda ara tatilde bulunmalarını beklemiyoruz, onların da evlerinde olmasını bekliyoruz ve acil bir durum olmadıkça da şehir dışına çıkmamalarını öneriyoruz.” diye konuştu.

Cezaevlerinde açık görüş dahil ziyaretler sınırlandırılacak

Arşiv- AA

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin durumu da kaygı duyulan konuların başında geliyor. İHD Diyarbakır Şubesi, twitter hesabında hasta mahpuslara dikkat çekti. Yapılan paylaşımda, risk altındaki hasta mahpusların hijyen, beslenme ve tedavi koşullarının düzeltilmesi, yaşamını idame ettiremeyecek durumda olan hasta mahpusların tahliyesinin sağlanması istendi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, twitter hesabından Bakanlık olarak tüm tedbirleri aldıklarını belirtti. Alınan tedbirler içerisinde hasta mahpuslara ilişkin bilgi yer almadı. Gül, şu ana kadar ceza infaz kurumlarında koronavirüs testi pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü bulunmadığını belirtti. Gül’ün cezaevlerinde uyguladıklarını belirttikleri tedbirlerin bazıları şöyle:

• Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir.
• Yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuçları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir.

• Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler ise imkanlar dahilinde 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.
• Son dönemde yurt dışına çıkmış olan yabancı ve Türk vatandaşı ziyaretçilerin tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etmesine izin verilmemektedir.
• Gerekli görüldüğü takdirde açık görüş dahil bütün ziyaretlerin kademeli olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

Kamu görevlilerine yurt dışı yasağı

Tedbirler kapsamında kamu görevlilerinin yurt dışına çıkış iznine ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelge ile tüm kamu görevlilerinin, görevlerine istinaden veya şahsi sebeplerle yurt dışına çıkışları durduruldu. Zorunlu ve ivedi durumlarda yurt dışına çıkacak kamu görevlileri; üst yönetici, bakan veya validen izin alacak.

Özel kreş, gündüz bakımevleri tatil edildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk twitter hesabından açıklamada bulundu. Selçuk, “Bakanlığımız tarafından açılış izni verilen özel kreş, gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüpleri 16 Mart’tan itibaren bir sonraki açıklamamıza kadar tatil edilmiştir.” dedi.

Çevre Bakanlığı’ndan 81 ile genelge

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 il valiliğine koronavirüs tedbirlerini içeren genelge gönderdi. Genelgede, hastalıkla mücadele noktasında kişisel tedbirlerin yanı sıra yerel yönetimler tarafından da birtakım tedbirlerin alınması ve kararlılıkla hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi. Genelgede yer alan maddeler şöyle;

• Yerel yönetimlerin sorumluluk alanındaki tüm toplu taşıma araçları, durakları ve istasyonları Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek.
• Halkın toplu olarak bulunduğu alanlar (cadde, sokak, meydan, bulvar, pazar yeri) sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek.
• İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerler ve binalarda (hizmet binaları, metro ve otobüs durakları) ile toplu taşıma araçlarında halkın kolayca erişebileceği şekilde dezenfektanlar yerleştirilecek.
• Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde hastalığın yayılmasına karşı denetimler sıklaştırılacak ve gerekli görülmesi halinde ilave tedbirler alınacak.
• Hizmet binaları ve müştemilatının yüzey temizliği, havalandırılması ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Diğer kamu, kurum ve kuruluşlarıyla ibadethane ve okullardan gelen talepler karşılanacak.
• Yerel yönetimler personeli acil ve zorunlu olmadıkça yurt dışına gönderilmeyecek
• Çöpler daha sık ve düzenli olarak toplanacak, çöp toplama araç ve personel kapasitesi yeterli düzeyde tutulacak. Çöp depolama ve bertaraf tesislerinde gerekli tedbirler alınacak.
• Vatandaşlar, bilbord, pano, afiş, mobil uygulamalar, dijital mecra, sosyal medyayla hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilecek.
• İhtiyaç duyulması halinde araç, gereç ve ekipman talepleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilecek.

Yüzbinlerin katılmasının beklendiği Newroz kutlamaları iptal edildi

Diyarbakır’da hazırlıkları süren ve her yıl 100 binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamasına ilişkin Newroz Terpit Komitesi, yaptıkları izin başvurusunun iptalini istedi. Yapılan açıklamada, koronavirüs nedeniyle kitlesel Newroz kutlamalarının iptal edildiği duyuruldu. Açıklamada halkın sağlığının her şeyin üstünde görüldüğü belirtildi. Bu kararı almanın son derece zor olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Halklarımız ve tüm uluslararası toplumun böylesine zor bir kararı almamızı anlayışla karşılayacağına inanarak, tüm insanlığın sağlığını tehdit eden Korona virüsü ile mücadeleye yoğunlaşmalıyız.” denildi.

Cem evlerindeki ibadete ara verildi

Alevi örgütleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Merkeze insanı koyan inanç anlayışımız hiçbir canın bundan etkilenmemesi adına önlem amaçlı Mart sonuna kadar inanç merkezlerimizde cem ibadetine ara verilmiştir.” denildi. İnsan sağlığı konusunun hassasiyetle yaklaşılması gereken meselelerin en başında geldiğine vurgu yapılan açıklamada, alevi kurumlarının sürecin en iyi şekilde atlatılması için üzerlerine düşen sorumluluk bilinci ile hareket edeceği belirtildi.

‘100 bin yeni sosyal konut’ çekilişi internet üzerinden yapılacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kura çekimi törenini koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal etti. TOKİ’den yapılan açıklamada, kura takviminin değiştirilmediği, kuraların aynı tarihlerde noter huzurunda çekilerek TOKİ sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacağı kaydedildi.

Spor müsabakaları seyircisiz oynanacak

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üniversitelerin 16 Mart’tan itibaren 3 hafta süreyle tatil edilmesiyle birlikte; bursları ve kredileri ödemeye devam edeceklerini söyledi. Kasapoğlu, “Öğrenciler isterlerse yurtlarda kalabilecekler. Herhangi bir ücret alınmayacak. İsterlerse gidebilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiğimiz ortak projeler Nisan sonuna kadar ertelendi.” dedi.

Alınan diğer önlemleri ise şöyle; Stadyumların hijyen çalışmaları devam edecek. Yurtdışı hareket gerektiren etkinlikler, uluslararası gençlik kampları ertelendi. Spor müsabakaları Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanacak.

Benzine etil alkol karıştırma zorunluluğu askıya alındı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs tedbirleri kapsamında, kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacının karşılanması için, benzine yüzde 3 etanol (etil alkol) karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alındığını açıkladı. Varank, “Rafinerilerin etanol talebinin azalmasıyla kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacı karşılanacak ve bunların üretimi artacak” diye konuştu.

Meclis’te dezenfekte çalışmasından

Meclis’te Mart ayında ziyaretçi kabul edilmeyecek

TBMM Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Meclis’e 13-31 Mart tarihlerinde ziyaretçi kabul edilmemesi kararı alındığı belirtildi. Açıklamada, “Ziyaretçilerin girişlerine yönelik tedbir, 31 Mart’ta tekrar değerlendirilmek üzere bugünden itibaren hayata geçirilmeye başlanmıştır” denildi.

Koronavirüs hutbesi okundu

Ahmet Hamdi Akseki Cami’nde cuma namazında koronavirüs hutbesi okundu – AA

Diyanet İşleri Başkanlığı ve yerel yönetimlerin iş birliğiyle ülke genelindeki 90 bin cami dezenfekte edilmeye başlandı. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde cuma namazını kıldırdı. Erbaş, koronavirüs konulu hutbeyi irad etti. Hutbe, ülke genelindeki camilerde de okunacak.

Din İşleri Yüksek Kurulundan Cuma namazı açıklaması

Din İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ise yaptığı yazılı açıklamada, cana, mala yönelik tehlikeler ve hastalık gibi çeşitli mazeretlerin, cuma namazına gitmemeyi mübah hale getirdiğinin bilindiği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

“Koronavirüs hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar, mazeretli sayılacağından cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilir. Koronavirüs hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekanlara gitmeleri caiz değildir. Kamu sağlığını korumakla yetkili otoritelerce karar alınması halinde, hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere cuma namazı farz değildir. Bu kişilerin söz konusu çağrıyı veya sınırlamayı ihlal ederek cemaate katılması caiz değildir. Bu kişiler, cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalıdır.”

25. İzmir Kitap Fuarı ertelendi

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin ortaklaşa 11-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladığı 25. İzmir Kitap Fuarı koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelendi. Fuarın hangi tarihe ertelendiğine ilişkin açıklama yapılmadı.