Türkiye’nin Covid-19 salgınında son 24 saati

Türkiye’de son 24 saatte yeni tip koronavirüsten dolayı 127 kişi daha hayatını kaybetti. Can kaybı 2 bin 17’ye yükseldi.

48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Kısıtlamayı ihlal eden 20 bin 398 kişi hakkında adli ve idari işlem yapıldı.

Bağışlanan immün plazma 200 üniteyi geçti.

İstanbul

Türkiye’de yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında resmi kuruluşların ve kişilerin son 24 saatte yaptığı açıklamalar şöyle; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, twitter hesabından “Türkiye Günülk Koronavirüs Tablosu” ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını verilerini paylaştı. Buna göre; Türkiye’de son 24 saatte 3 bin 977 kişiye yeni tip koronavirüs (Covid-19) tanısı konuldu.

127 kişi daha hayatını kaybetti

Son 24 saatte 127 kişinin hayatını kaybetmesiyle birlikte can kaybı 2 bin 17’ye yükseldi. Toplam vaka sayısı 86 bin 306’ya ulaşırken iyileşen hasta sayısı ise 11 bin 976 oldu. Toplam 634 bin 277 test yapılırken, yoğun bakım hasta sayısı bin 922, toplam entübe hasta sayısı bin 031 oldu.

48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Covid-19’la mücadele kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 00.00 itibarıyla sona erdi. İçişleri Bakanlığı 31 ilde uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşların yüksek oranda uyum gösterdiğini bildirdi.

20 bin 398 kişi hakkında adli ve idari işlem yapıldı

Açıklamada, “Sokağa çıkma kısıtlaması kuralını ihlal eden 20 bin 398 kişiye adli ve idari işlem gerçekleştirilmiştir. Salgınla mücadelede en önemli unsur sosyal mesafe ve izolasyon. Vatandaşlarımızdan zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını rica ederiz.” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan – ABD Başkanı Donald Trump

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Görüşmede, ikili meselelerin yanı sıra bölgesel gelişmeler ele alındı. Erdoğan ve Trump, NATO müttefikliğinin gerektirdiği dayanışma ruhunun gereği olarak, koronavirüs salgınının kamu sağlığı ve ekonomilere oluşturduğu tehdide karşı yakın iş birliklerini sürdürme noktasında mutabık kaldı.

Destek ödemelerinin başladığı bildirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıyla sahada ihtiyaç sahibi olarak belirledikleri 2 milyon 300 bin haneye 1000’er liralık nakdi destek ödemelerinin dün başladığını bildirdi.

3’üncü faz 1000’er lira ödemeleri için başvuruların “e-devlet” üzerinden alınmaya başlanacağını duyuran Selçuk, faz 3 kapsamındaki ödemelerin kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacağını, aynı haneden birden çok başvuru yapılırsa bunu tek başvuru olarak değerlendireceklerini aktardı. Bakan Selçuk, 3’üncü faz kapsamındaki ödemelere ilişkin tarihleri ayrıca açıklayacaklarını kaydetti.

Profesyonel turist rehberleri için kredi imkanı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, profesyonel turist rehberlerine yönelik kredi hazırlığını Hazine ve Maliye Bakanlığı ile tamamladıklarını belirtti. Ersoy, 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, çok düşük faizli ve 10 bin liraya kadar limitli bir krediyi profesyonel turist rehberlerinin kullanımına açtıklarını bildirdi.

Bakan Ersoy, koronavirüs salgını nedeniyle müze ve ören yerlerinin kapalı olmasından dolayı “MüzeKart”ların süresinin uzatılacağını kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığından faaliyetlere ilişkin bilgilendirme

Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının görüntüleri, basın kuruluşlarıyla paylaşıldı. Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Yarbay Nadide Şebnem Aktop, “Dikimevi Müdürlüklerince maske üretiminin haftada toplam 3 milyona, tulum üretiminin 10 bine, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce alkol bazlı dezenfektan üretiminin haftada 10 bin litreye, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunca maske üretiminin haftada 7 milyona, tulumun 100 bine, dezenfektan üretiminin 30 bin litreye çıkartılması planlanmaktadır.” dedi.

AFAD koronavirüsle mücadelede 53 milyon lira harcadı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, (AFAD), Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında 53 milyon 6 bin lira harcandığı bildirildi. Açıklamada, salgın nedeniyle yurt dışından Türkiye’ye getirilen ve 14 günlük karantina sürelerini yurtlarda geçiren üniversite öğrencileri ve ihtiyaç sahiplerinin, memleketlerine ücretsiz gönderildiği belirtildi.

71 ildeki 132 Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları ile özel yurtlarda karantina uygulamasının yapıldığının ifade edildiği açıklamada, buralarda bin 834 personelin görevlendirildiği kaydedildi. Karantinaya alınan 39 bin 223 kişiden 26 bin 318 kişinin evlerine gönderildiğinin ifade edildiği açıklamada, Türk Kızılayın 1 milyon 75 bin öğün yemek dağıttığı ifade edildi.

200 üniteden fazla ‘immün plazma’ toplandı

Türk Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Sağlık Bakanlığının onayı ile Covid-19 hastalığını yenen kişilerin, uygun görülen hastaların tedavisinde kullanılmak üzere bağışladığı immün plazma miktarının 200 üniteyi geçtiğini bildirdi. Kınık, “Kızılay olarak 10 ilimizde 13 noktada plazma bağışı kabullerimizi sürdürüyoruz. Günlük 750 üniteye kadar bağış alabilecek kapasitemiz var. Gerekli olması halinde bu kapasitemizi iki katına da çıkartabileceğiz.” dedi.

Kaynak: AA