Tutuklu 6 gazetecinin avukatından ortak açıklama: Bir an önce tahliye edilmeli

“MİT Kanununa muhalefet etmek” iddiasıyla tutuklanan 6 gazeteci Çarşamba günü hakim karşısına çıkacak.

Duruşma öncesi ortak açıklama yapan gazetecilerin avukatları, tutuklamaya gerekçe somut hiçbir delilin bulunmadığını belirterek, gazetecilerin bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Var Mı İnisiyatifi, “MİT Kanununa muhalefet etmek” iddiasıyla tutuklanan gazeteciler Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, Oda TV Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, muhabir Hülya Kılınç ve Yeniçağ Gazetesi Yazarı Murat Ağırel’in dava dosyasıyla ilgili İstanbul Barosu’nda basın toplantısı düzenledi.  

Toplantıya, tutuklu gazetecilerin avukatları, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK/Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren’in de katıldığı toplantıyı çok sayıda gazeteci takip etti. 

Toplantıda ilk sözü alan CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, basının özgür olması gerektiğini belirterek, gazetecilerin basın özgürlüğü için verdiği haklı mücadelenin yanında olduğunu söyledi.

Eren: Gazetecilik suç değildir

Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren de, konuşmasında gazetecilerin tutuklanması için iktidarın özel bir çaba gösterdiğini dile getirerek, gazeteciliğin suç olmadığını vurguladı. Eren, “Nasıl bir hukuk sistemi ile yaşadığımızı adil yargılanma talebiyle açlık grevinde olan avukatlar ile yargı bağımsızlığı için Ankara’ya yürüyen avukatların mücadelesinde gördük” dedi. 

Avukat Günel: Gazetecilerin neden yargılandıklarını bilmiyoruz

Tutuklu gazetecilerden Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın avukatı Serkan Günel, müvekkilleri hakkında 3 savcı tarafından hazırlanan iddianamenin 50 sayfadan oluştuğunu, ancak içerisinde tutuklamaya gerekçe olacak somut hiçbir delilin olmadığını ifade etti. Günel, şöyle konuştu:

“İddianamede bir suçlu aranıyor. Yayınlanan haberler birçok yerde yayınlamasına rağmen gazetecilerin tutuklanmasına gerekçe oluyor. Gazetecilerin kastı ifşa değil, yaşamını yitiren MİT’in cenaze haberini yapmaktır. Devletin ‘sır’ olarak kabul ettiği ve gazetecileri bu nedenle tutukladığı hiçbir bilgi ve belge yoktur. Gazetecilerin neden yargılandıkları ve ceza aldıklarını bilmiyoruz.” diye konuştu.

Avukat Ülgen: Gazetecilere komplo kuruluyor

Murat Ağırel’in avukatı Celal Ülgen ise, Türkiye’nin olağandışı bir süreçten geçtiğini, siyasi iktidarın bir yandan medyayı, bir yandan hukuku arka bahçe olarak kullandığını dile getirdi. Ülgen, “Ülkede korku efekti yaratmak ve toplumu susturmak için gazetecilere komplo kuruluyor. Türkiye’de hukuk varsa Çarşamba günü görülecek davalarda tahliyeleri görmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.  

Avukat Özcan Kılıç

Avukat Kılıç: Haberlerde Çelik ve Keser görmezden geliniyor

İddianamenin hukuki temelden yoksun olduğunu söyleyen gazeteciler Ferhat Çelik ve Aydın Keser’in avukatı Özcan Kılıç da, gazeteciler hakkında soruşturma başlatıldığını Sabah Gazetesi’nden öğrendiklerini söyledi. “Bu davada hukuku tartışacak bir şey yok” diyen Kılıç, “Bu ülkede basın hiçbir zaman özgür değildi. İktidar halkın bilmesini istemediği haberleri casusluk ve ifşa olarak gösteriyor. İktidar halkın haber alma hakkının önüne geçmesi için gazetecileri tutukluyor.” dedi.

Davaya dair yapılan haberlerde Ferhat Çelik ile Aydın Keser’in görmezden gelindiğini belirten Kılıç, “Bazı haberlerde gazetecilerin ayrıştırıldığını, Ferhat Çelik ile Aydın Keser’in isimlerine yer verilmediğini görüyoruz. Bu doğru değil. Ferhat ve Aydın da bu dosyadan tutuklandılar. Dolayısıyla gazetecilerin bu ayrımı yapmaması lazım. Bu da gazetecilere eleştirimdir.” şeklinde konuştu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu

Önder: Gazeteciler tahliye edilmeli

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ise, Türkiye’nin dünyada en çok gazetecileri tutuklayan ülkeler arasında olduğunu vurgulayarak, “Gazetecileri tutuklamak için tüm yaratıcılıklarını feragat etmeyen yetkililerimiz var. Bundan bir parça da bağımsız olmayan yargıdır. Gazeteciler özgür oldukça yetkililer tutuklamaya devam edecekler. Tutuklu olan tüm gazetecilerin tahliye edilmesi için çalışmalarımız sürecek.” dedi.

Duruşma çarşamba günü

Toplantıda tutuklu gazetecilerin ailelerinin gönderdiği dayanışma mesajları da okunarak paylaşıldı. Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenaze töreniyle ilgili haber yaptıkları, bu haberlere gazetelerinde ve haber sitelerinde yer verdikleri gerekçesiyle tutuklanan 6 gazetecinin ilk duruşması 24 Haziran Çarşamba günü görülecek. Gazeteciler, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.  

MA – İSTANBUL