Van Kalesi ve çevresi ‘doğal koruma alanı’ olarak tescillendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Van Kalesi ve çevresi, “doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı” olarak tescillendi.

Van Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Kemal Atlı, AA muhabirine, 2011’den bu yana Bakanlık bünyesinde 14 kişiden oluşan uzman ekiple tabiat varlıklarının korunmasına yönelik çalışma yürüttüklerini söyledi. Atlı, çalışma kapsamında son olarak Van Kalesi ve çevresinin “doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı” olarak tescillenmesi için çalışma yürüttüklerini belirtti.

Daha önce birinci derece sit alanı olarak bilinen Van Kalesi ve çevresinin yapılan çalışmayla yeni statüye kavuşturulduğunu anlatan Atlı, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızca Van Kalesi ve çevresi için ekolojik temelli rapor hazırlandı. Bu rapor, kasım ayında Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunda toplantı gündemine alındı. Değerlendirmeye alınan tescil dosyası, komisyonun 13 Kasım 2020 tarih ve 241 sayılı kararı ile tescili uygun bulundu.”

Bu kapsamda, dosyanın onaylanmak üzere Bakanlığa bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğüne gönderildiğini ifade eden Atlı, “Bakanlıkça değerlendirmesi yapılan Van Kalesi ve çevresi için ‘doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı’ tescili uygun görüldü.” dedi.

Atlı, Bakanlığın onayı ile bu kararın resmi gazetede de yayımlandığını belirtti.