Vedat Aydın mezarı başında anıldı

HEP Diyarbakır İl Başkanı iken kaçırıldıktan sonra işkence edilerek katledilmiş halde bulunan Vedat Aydın, mezarı başında anıldı.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ceylan, “Vedat Aydın’ı bizden kopardılar ama binlerce Vedat Aydın doğdu, bu onur mücadelesini yürütüyor.” dedi.

Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı iken 5 Temmuz 1991 tarihinde kendisini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan Vedat Aydın, 7 Temmuz 1991 tarihinde işkence edilerek katledilmiş halde bulundu. HDP Diyarbakır İl Örgütü, Vedat Aydın’ı 30. ölüm yıldönümü nedeniyle Mardin Kapı Mezarlığı’nda mezarı başında anma etkinliği düzenledi. Anmaya, Aydın’ın ailesi, HDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri, görevden alınan belediye eşbaşkanları, İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun ve çok sayıda yurttaş katıldı.

‘Binlerce Vedat Aydın doğdu’

Anmada konuşan HDP Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan, Vedat Aydın’ın işkenceyle öldürülmesiyle Kürt iradesini, Kürt siyasetini ve demokrasi mücadelesinin hedef alındığını söyledi. Ceylan, “Kürt halkı hakikatini ortadan kaldırmak istediler. Ama hayalleri kursaklarında kaldı. Vedat Aydın’ın fikriyatı hedef alındı. Vedat Aydın’ın fikriyatı, Kürt halkının özgürlüğüydü, onurlu bir barıştı, hak, hukuk ve adaletti. Vedat Aydın’ı bizden kopardılar ama binlerce Vedat Aydın doğdu, bu onur mücadelesini yürütüyor.” dedi.

 ‘Dün Vedat Aydın’ı katleden zihniyet bugün Deniz Poyraz’ı katletti’

Deniz Poyraz’ın katledildiği HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıyı hatırlatan Ceylan, şunları ifade etti:

“Dün Vedat Aydın’ı katleden zihniyet, bugün Deniz Poyraz’ı katletti. Ama Kürt halkı dün olduğu gibi bugün de özgürlük ve demokrasi talebiyle yine alanlarda. Kürtlere farz kıldıkları bu katliamlarla sadece Kürtlere, HDP’ye, demokratik siyasete zarar verdiklerini düşünüyorlar. Bu halklara, topluma zarar veriyor. Toplumsal barışı katlettiler. Bir kez daha ısrarla söylüyoruz, Kürt halkına, Türkiye halklarına kazandıracak tek şey, Vedat Aydın’ın, Deniz Poyraz’ın mücadelesidir. Bizler Vedat Aydın’ın da Deniz Poyraz’ın da hayallerini gerçekleştireceğiz.”

‘Failleri tanıyoruz’

Veysi Aydın da, abisi Vedat Aydın’ın katledilmesinin üzerinden 30 yıl geçtiğini ancak faillerin açığa çıkarılmadığına vurgu yaptı. Vedat Aydın’ın katledilmesinin “politik cinayet” olduğunu ifade eden Veysi Aydın, şu ifadeleri kullandı:

“Faili bulunmayan bir cinayette, devletin fikri, parmağı vardır. O gün de böyleydi, bugün de böyle. Devlet bu işin içinde. Kürt halkının özgürlük mücadelesini tasfiye etmek için korku politikalarını devreye koydu. Vedat Aydın bu nedenle hedef alındı, katledildi. Failleri tanıyoruz, itiraflar var. Ama devlet kör, sağır, dilsiz oynuyor.” Veysi Aydın, devletin Kürt politikaları değişmediği sürece 17 bin faili meçhul cinayetin faillerinin açığa çıkarılmayacağını dile getirdi. 

İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun da, Vedat Aydın’ın insan hakları savunucusu olduğunu hatırlatarak, “Bizler de onun bize bıraktığı cesaret mirasıyla mücadele edeceğiz.” dedi.

MA – DİYARBAKIR