Wikipedia kararı Resmi Gazete’de

Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia yasağının ifade özgürlüğünü ihlal ettiği yönünde verdiği karar Resmi Gazetede yayımlandı. 280 ayrı dilde versiyona sahip olan sitenin Türkiye versiyonu Vikipedi’nin gün içinde açılması bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’ya yönelik yasağın ifade özgürlüğünü ihlal ettiği yönündeki kararı Resmi Gazetede bugün yayımlandı. 26 Aralık 2019 tarihinde oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oyuyla alınan karar, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Anayasa mahkemesi, kararın gerekçesinde kapatılma kararının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı, kapatılmayı haklı gösteren vahim nitelikte bir içeriğin bulunmadığını kaydetti.

Türkiye versiyonu Vikipedi internet sitesine 27 Nisan 2017 tarihinde “Türkiye’yi terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar” iddiasıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumları (BİK) tarafından erişim yasağı getirilmişti. Wikipedia Foundation İnç, internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararının verilmesinin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine dair Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi, kararda başvurucu Wikipedia Foundation İnç’in, Wikimedia ile ilgili genel açıklamalarına da yer verdi. Genel açıklamalar kısmında Wikipedia hakkında şu bilgiler yer aldı:

Sitenin Türkiye versiyonu adı Vikipedi olup ve sunucuları ABD’de bulunuyor. İçeriğinin dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan, açık kodlu, kar amacı gütmeyen, ücretsiz çevrimiçi ansiklopedi olarak adlandırılan bir internet platformudur.

En büyük ansiklopedi ünvanını kazandı

Açık kaynaklara göre 2007 itibariyle iki milyon başlığı geçerek tüm zamanların en büyük ansiklopedisi unvanını kazanan site, 2017 yılı itibariyle de aylık yaklaşık 400 milyon tekil ziyaretçi ile dünyanın en fazla ziyaret edilen beşinci web sitesi konumuna ulaşmıştır.

Herkesin içerik sağlayıcı olarak katılımına açıktır

Bilim ve teknoloji, çevre doğa, dil, hukuk, inanç, işletme, kültür, sağlık, siyaset, tarım ve kronoloji ve yaşam kategorileri altında milyonlarca madde içermektedir. Herkesin içerik sağlayıcı olarak katılımına açık bir platformdur. Dünya üzerinde internete bağlı bilgisayarı olan herhangi bir kişi, tüm sayfalarda ekleme, çıkarma ve düzenleme yapma imkanına sahiptir. Nihai doğruların yer aldığı bir internet sitesi olmayıp içerikler zaman içinde değişikliğe uğrayabilmektedir.

280 ayrı dilde versiyona sahip

280 ayrı dilde versiyona sahip olup 2018 verilerine göre Wikipedia’da çalışan 5 milyon 764 bin madde üzerinde çalışan yaklaşık 134 bin aktif editör vardır. Sadece Türkçe Vikipedi’de 4 Temmuz 2019 tarihi itibariyle 1 milyon 36 bin 586 kayıtlı kullanıcı, toplam 1 milyo 648 bin 102 sayfa, 330 bin 434 madde vardır ve bugüne kadar toplam 20 milyon 709 bin 924 değişiklik yapılmıştır.