Yunanistan İyon Denizi’nde karasularını 12 mile çıkardı

Yunanistan, İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkaran kararnameyi yürürlüğe soktu.  Türkiye, Ege’de 12 mil ilanını ‘savaş nedeni’ olarak görüyor.

Türkiye Yunanistan’ın Ege Denizi’nde tek taraflı olarak karasularını 12 mile çıkarmasını savaş nedeni sayacağını açıklamıştı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkenin batısında yer alan İyon Denizi’nde, Arnavutluk yakınlarındaki İyon Adaları’ndan Mora Yarımadası’nın güney ucunda yer alan Tenaro Burnu’na kadar olan deniz bölgesinde, körfezlerin kapatılması ve düz ana hatların çizilmesiyle ilgili kararnamenin yürürlüğe girdiği ifade edildi.

Söz konusu kararnamenin, Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin uygulanması kapsamında yayımlandığı vurgulanan açıklamada, “Yunanistan’ın bu hareketinin İyon Denizi’nde kara sularını genişletmesi süreci için bir hak ve gerekli bir adım oluşturduğu” iddia edildi.

Yunanistan 12 mil hakkını Ege’de de uygulayabileceğini ima etti

Bakanlık açıklamasında, kararnamede Yunanistan’ın, benzer haklarını ülkenin diğer bölgelerinde de uygulama hakkını mahfuz tuttuğunun kaydedildiği belirtildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bir süre önce Parlamentoda yaptığı konuşmada, Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin 3’üncü maddesince İyon Denizi’nde “egemenlik hakları olduğunu” savunarak, ülkesinin İyon Denizi’nde kara sularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkarmayı planladığını belirtmişti.

Yunanistan’ın, “kara sularını genişletme hakkını gelecekte diğer deniz alanları için de kullanabileceğini” savunan Miçotakis, İtalya ile İyon Denizi, Mısır ile Doğu Akdeniz için yapılan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmalarını Yunanistan için “tarihsel ve siyasi öneme sahip” olarak nitelendirmişti.

Türkiye ile Ege’deki gerilimin kaynağı: 12 mil tartışması

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Yunanistan parlamentosunda “kara sularını genişletme hakkını gelecekte diğer deniz alanları için de kullanabileceğini” söylemesi ve ardından İyon Denizi’nde karasularını 12 mile çıkaran kararnamede Yunanistan’ın, benzer haklarını ülkenin diğer bölgelerinde de uygulama hakkını mahfuz tuttuğunun kaydedilmesi, Yunanistan tarafından 12 mil konusunun Ege Denizi’nde de gündeme getirilebileceği yorumlarına yol açtı.

‘Savaş nedeni’

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğin en önemli nedenlerinden birini, Yunanistan’ın Ege’de karasularını 12 deniz miline çıkarma politikası oluşturuyor. Türkiye, Ege Denizi’nin ortak kullanımına ilişkin bir anlaşma olmaksızın Yunanistan’ın karasularını tek taraflı olarak 12 mile çıkarmasını “savaş nedeni” olarak göreceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 20 Ağustos 2020’de yaptığı açıklamada Türkiye’nin Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki haklarından vazgeçmeyeceğini ve Yunanistan’ın Ege Denizi’nde karasularını 12 mile çıkarması durumunda bunu savaş sebebi sayacağını ifade etmişti.

AA / Yeni1Mecra